Stoltenberg: rosnąca siła Chin kluczowym wyzwaniem dla NATO

Świat
Stoltenberg: rosnąca siła Chin kluczowym wyzwaniem dla NATO
PAP/EPA/JOHN THYS / POOL
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Rosnąca siła Chin jest kluczowym wyzwaniem dla NATO i wymaga pogłębienia relacji sojuszu z Australią i Japonią - powiedział w piątek podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg.

Mówiąc o przyszłości sojuszu Stoltenberg wymienił Chiny na pierwszym miejscu jako problem, który "zdefiniuje przyszłość wspólnoty transatlantyckiej".

 

- Właśnie dlatego musimy pogłębić relacje z partnerami takimi jak Australia i Japonia i zbudować nowe z innymi krajami - podkreślił Norweg. W tym kontekście mówił też o konieczności zachowania przewagi technologicznej sojuszu, a także o budowie "silnych społeczeństw", odpornych na dezinformację, ataki hakerskie, czy trudności związanych z dostępem do surowców.

 

ZOBACZ: Specjalna edycja Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Udział wezmą m.in. Merkel i Biden

 

Dodał przy tym, że państwa Zachodu mają obecnie "historyczną szansę" wzmocnienia współpracy i bardziej sprawiedliwego podziału kosztów i wydatków obronnych.

 

Wyzwaniem "destabilizujące zachowanie Rosji"

 

Wśród innych ważnych wyzwań dla NATO, Stoltenberg wymienił m.in. "destabilizujące zachowanie Rosji", rozwój technologii oraz zmianę klimatu. Jak stwierdził, zmiany klimatyczne bezpośrednio wpływają na misje i operacje wojskowe sojuszu i mogą mieć olbrzymie skutki dla bezpieczeństwa. Zaznaczył przy tym, że wojska państw NATO mają obowiązek dołożyć wysiłków i wyznaczyć "złoty standard" obniżenia emisji dwutlenku węgla, tak by do 2050 emisje netto spadły do zera.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie