Koronawirus w Polsce. Niedzielski: 80 proc. zakażeń wywołanych mutacją brytyjską

Polska
Koronawirus w Polsce. Niedzielski: 80 proc. zakażeń wywołanych mutacją brytyjską
zdjęcie ilustracyjne/ Polsat News
W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 26 405 osób

Mutacja brytyjska wypiera inne warianty koronawirusa w Polsce; jej udział w kolejnych badaniach genomu osiąga wartość 80 proc. - napisał w sobotę późnym wieczorem na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Mutacja brytyjska (20I/501Y.V1) wypiera inne warianty wirusa w Polsce. Jej udział w kolejnych badaniach genomu osiąga już wartość 80 proc." - napisał Niedzielski.

 

ZOBACZ: Lockdown w całej Polsce. W życie weszły nowe obostrzenia

 

"Sytuacja jest bardzo poważna"

Wcześniej w sobotę, podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia podkreślił, że w związku z liczbą zakażeń "sytuacja jest bardzo poważna". Zwrócił uwagę, że w ostatnim tygodniu obserwowany jest przyrost dynamiki zachorowań.

 

- Mieliśmy sytuacje, kiedy ta dynamika była rzędu 30 proc., potem 20 proc., nawet dwa tygodnie temu nieco malała, ale w ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dużym przyśpieszeniem - mówił na konferencji Niedzielski.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia oburzony artykułem o szczepionce AstraZeneki

 

Wyjaśnił, że jest to spowodowane rozprzestrzenianiem mutacji brytyjskiej koronawirusa. - Można powiedzieć, że wypiera ona inne szczepy wirusa. Szacujemy, że w skali ogólnopolskiej tego wirusa jest między 60-80 proc. - zaznaczył.

 

Jak dodał, "wirus ten jest skrajnie zakaźny i niestety bardziej zjadliwy".

"Te informacje się nie potwierdzają"

Przyznał, że "wcześniej często pojawiały się głosy, iż ewolucja wirusa będzie prowadziła do sytuacji, w której nowa odmiana będzie bardziej zakaźna, ale mniej zjadliwa. Niestety, te informacje się nie potwierdzają" - powiedział Niedzielski. Podkreślił, że "odsetek hospitalizacji względem liczby zachorowań jest większy w trzeciej fali niż był w fali jesiennej.

 

ZOBACZ: "Trzecia fala przyspiesza". Niedzielski o najnowszych danych

 

Szef resortu zdrowia zaapelował m.in. o rozwagę i bardzo poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeń.

 

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 26 405 osób. Zmarło 349 osób. Resort podał, że w szpitalach przebywa 23 293 chorych na COVID-19, z tego 2 315 pod respiratorami.

ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie