"Trzecia fala przyspiesza". Niedzielski o najnowszych danych

Polska
"Trzecia fala przyspiesza". Niedzielski o najnowszych danych
PAP/Przemysław Piątkowski
W poniedziałek potwierdzono w Polsce 14 396 nowych zakażeń

"Trzecia fala przyspiesza" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adma Niedzielski publikując wykres obrazujący dynamikę przyrostu nowych zakażeń. Szef resortu zdrowia przypomniał, że stopa wzrostu zachorowań względem ubiegłego tygodnia jest większa.

We wtorek resort zdrowia poinformował, że minionej doby badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 14 396 osób, 372 chorych z COVID-19 zmarło. Tydzień temu (9 marca) resort informował o 9954 nowych przypadkach i 282 zgonach.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 16 marca

 

Dane te skomentował na Twitterze szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski. "Dzisiejsza stopa wzrostu zachorowań względem poprzedniego tygodnia wynosi 44% - ponownie powyżej wcześniejszej średniej" - wyjaśniał szef resortu. 

 

Zaznaczył, że "liczba zleconych wczoraj testów przez POZ osiągnęła 60 tys. wobec 42 tys. w poprzedni poniedziałek".

 

"Trzecia fala przyspiesza" - dodał. 

 

 

Prawie 400 zgonów

 

Mamy 14 396 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 372 chorych. Jak dotąd wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się 1 931 921 osób. Zmarło w sumie 47 578 chorych na Covid-19. W ciągu doby wykonano ponad 63,9 tys. testów.

 

ZOBACZ: Zmarła pacjentka z Czech leczona w Raciborzu na COVID-19

 

Z powodu Covid-19 ostatniej doby zmarło 79 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarły 293 osoby.

 

Jak dotąd wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się 1 931 921 osób. Zmarło w sumie 47 578 chorych na Covid-19. W ciągu doby wykonano ponad 63,9 tys. testów.

 

Także podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielski ocenił, że ostatnie dane o liczbie zakażeń są bardzo niepokojące. Zapowiedział, że rząd będzie uważnie przyglądał się temu, jak sytuacja będzie wyglądała w najbliższym czasie.

 

- Jeżeli będziemy mieli rzeczywiście do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, to oczywiście konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju. Jeżeli ta obserwacja, która miała miejsce wczoraj, jest tylko takim wyjątkiem, bo o tym oczywiście przekonamy się jutro i pojutrze, to wtedy możemy rozważać jeszcze scenariusze regionalne. Ale o tym, co zrobimy, będzie decydowała dynamika rozwoju zachorowań w ciągu najbliższych dni - mówił w poniedziałek szef MZ

laf/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie