Dania. Zgon po podaniu szczepionki AstraZeneca. Jedna osoba poważnie chora

Świat
Dania. Zgon po podaniu szczepionki AstraZeneca. Jedna osoba poważnie chora
PAP/Leszek Szymański
Jedna osoba zmarła, a inna poważnie zachorowała w wyniku zakrzepów krwi i krwotoku mózgowego, do których doszło mniej niż 14 dni po podaniu szczepionki AstraZeneca

Jedna osoba zmarła, a inna poważnie zachorowała w wyniku zakrzepów krwi i krwotoku mózgowego, do których doszło mniej niż 14 dni po podaniu szczepionki AstraZeneca przeciw Covid-19 - poinformował w sobotę Region Stołeczny Danii, który prowadzi szpitale publiczne w Kopenhadze.

Obie osoby to pracownicy szpitala.

 

Duńska Agencja Leków potwierdziła, że dostała dwa "poważne zgłoszenia", nie podając dalszych szczegółów.

 

Dania, która zaprzestała stosowania szczepionki AstraZeneca 11 marca, była jednym z kilkunastu krajów, które tymczasowo wstrzymały stosowanie preparatu po doniesieniach o przypadkach zakrzepów krwi u zaszczepionych osób.

 

Niektóre kraje zmieniły w tym tygodniu swoją decyzję o zawieszeniu stosowania szczepionki po tym, gdy Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w czwartek, że korzyści wynikające ze szczepionki przewyższają ryzyko. Dania - wraz ze Szwecją i Norwegią - oświadczyła w piątek, że potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji dotyczącej stosowania szczepionki.

 

"Nie ma dowodów"

 

- Priorytetowo traktujemy zgłoszenia podejrzewanych poważnych skutków ubocznych, takich jak te, i dokładnie je badamy, aby ocenić, czy istnieje możliwy związek ze szczepionką - powiedziała w sobotę Tanja Erichsen, pełniąca obowiązki dyrektora ds. nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii w Duńskiej Agencji Leków.

 

ZOBACZ: Szefowa KE: AstraZeneca musi też dostarczać szczepionki z Wielkiej Brytanii

 

AstraZeneca, która opracowała preparat wraz z Uniwersytetem Oksfordzkim, podała w czwartek, że badania przeprowadzone przez EMA i Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) z Wielkiej Brytanii wykazały, iż nie ma dowodów na zwiększone ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich (DVT) u osób szczepionych preparatem Covid-19 Vaccine AstraZeneca.

 

Firma w sobotę odmówiła komentarza na temat nowych przypadków w Danii.(

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie