Premier: EMA wydała jednoznaczną opinię - szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna

Polska
Premier: EMA wydała jednoznaczną opinię - szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna
fot. PAP/Marcin Obara
Premier Mateusz Morawiecki

Europejska Agencja Leków wydała jednoznaczną opinię, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna; chrońmy siebie i bliskich, zapisujmy się na szczepienia - zaapelował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił we wpisie na Facebooku, że jesteśmy w szczególnie trudnym momencie, dlatego tak ważna jest informacja, którą przekazała właśnie Europejska Agencja Leków. "Brzmi ona jednoznacznie - szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna!" - zaznaczył szef rządu.

 

ZOBACZ: Szczepionka AstraZeneca. EMA: jest bezpieczna i efektywna

 

 

Morawiecki zwrócił uwagę, że kraje, które wstrzymały szczepienia tą szczepionką, wznawiają je. "Zachęcam wszystkich, którzy się kwalifikują, by wykorzystali szansę i się zaszczepili - każda dawka szczepionki, nieważne od jakiego producenta, to krok we właściwym kierunku. Od tego zależy bezpieczeństwo nas wszystkich" - podkreślił premier.

Decyzja EMA ws. preparatu 

W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

 

ZOBACZ: "Europejska Agencja Leków nie wycofa rekomendacji dla AstraZeneca"

 

Po tym oświadczeniu wiele krajów z tych, które wcześniej zawiesiły stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca, ogłosiło wznowienie szczepień tym preparatem, m.in. Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Bułgaria.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie