AstraZeneca: cieszymy się z decyzji europejskich regulatorów ws. szczepionki

Świat
AstraZeneca: cieszymy się z decyzji europejskich regulatorów ws. szczepionki
zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/Sem van der Wal
"AstraZeneca będzie nadal ściśle współpracować z władzami medycznymi" - zapewniła szwedzko-brytyjska firma farmaceutyczna

Firma AstraZeneca oświadczyła w czwartek późnym wieczorem, że "z zadowoleniem przyjęła wnioski europejskich organów regulacyjnych w sprawie bezpieczeństwa swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi".

"Bezpieczeństwo szczepionek jest najważniejsze i cieszymy się z decyzji organów regulacyjnych, które potwierdzają korzyści płynące ze stosowania naszej szczepionki w powstrzymaniu pandemii" - głosi komunikat.

 

ZOBACZ: "Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna". Brytyjski minister zdrowia zapewnia

 

"AstraZeneca będzie nadal ściśle współpracować z władzami medycznymi" - zapewniła szwedzko-brytyjska firma farmaceutyczna.

 

Wcześniej w czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

 

Powrót do szczepień 

Po tym oświadczeniu wiele krajów z tych, które wcześniej zawiesiły stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca, ogłosiło wznowienie szczepień tym preparatem, m.in. Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Bułgaria.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia o szczepionce AstraZeneca. "Nie wahałbym się ani sekundy"

 

Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w czwartek, że w piątek zostanie zaszczepiony przeciw Covid-19 i że otrzyma szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. Zapewnił, że jest ona całkowicie bezpieczna.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie