Szefowa KE: AstraZeneca musi też dostarczać szczepionki z Wielkiej Brytanii

Świat
Szefowa KE: AstraZeneca musi też dostarczać szczepionki z Wielkiej Brytanii
fot. PAP/EPA/JOHN THYS / POOL
Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że wezwała koncern AstraZeneca do wywiązania się z zobowiązań dostaw szczepionki, które są opóźnione. Dodała, że koncern ten musi dostarczać preparat także z Wielkiej Brytanii.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" i innych europejskich gazet, opublikowanym w piątek, szefowa KE zwróciła się do władz w Londynie: "proszę o większe otwarcie, ponieważ Unia Europejska jest wśród regionów planety, które eksportują najwięcej. Poruszyłam kwestię wzajemności, teraz dyskutujemy z rządami o narzędziach, by ją osiągnąć".

 

ZOBACZ: Premier: EMA wydała jednoznaczną opinię - szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna

 

W kontrakcie z AstraZeneką - zauważyła von der Leyen - zapisano, że koncern będzie prowadzić dostawy dla Unii zarówno z fabryk europejskich, jak i brytyjskich. "Ale do tej pory nie mamy żadnych dostaw" z brytyjskich zakładów - oznajmiła.

 

Zdaniem von der Leyen "AstraZeneca musi prowadzić dostawy dla Unii także z Wielkiej Brytanii". Zagroziła zablokowaniem eksportu szczepionek do innych krajów.

 

Podkreśliła też: "nie mogę sobie nawet wyobrazić, co stałoby się, gdyby cztery lub pięć państw członkowskich miało szczepionki, a inne nie; to zniszczyłoby jedność europejską i wspólny rynek".

Co z rosyjską szczepionką?

Szefowa Komisji dała do zrozumienia, że nie mówi stanowczego "nie" rosyjskiej szczepionce Sputnik V. Zastrzegła jednak, że nie ma dowodów, dotyczących zdolności produkcyjnych, jeśli chodzi o ten preparat.

 

ZOBACZ: Sputnik V. Europejska Agencja Leków wezwała do ostrożności

 

Zapewniła, że "nadzwyczaj" ufa w to, że do lata uda się zaszczepić 70 proc. populacji UE.

 

Ursula von der Leyen broni też unijnych kontraktów na szczepionki. Wyraziła przekonanie, że żaden kraj sam nie otrzymałby tak szerokiego pakietu szczepionek.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie