Niemcy wznawiają szczepienia preparatem AstraZeneca

Świat
Niemcy wznawiają szczepienia preparatem AstraZeneca
PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Europejskie kraje wznawiają szczepienia AstraZeneką

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn poinformował, że od piątku w kraju wznowione zostają szczepienia przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca. Wcześniej Europejska Agencja Leków (EMA) oceniła, że produkt ten jest bezpieczny i skuteczny.

Spahn chce we współpracy z firmą AstraZeneca i Instytutem Paula Ehrlicha (PEI), krajowym regulatorem ds. szczepionek, zaktualizować arkusz informacyjny na temat szczepień, dostępny dla tych, którzy chcą się zaszczepić. Tam, gdzie w piątek objaśnienie nie będzie jeszcze dostępne, powinny być udzielane ustne wyjaśnienia.

 

W czwartek Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) ocenił w czwartek, że szczepionka przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca jest "bezpieczna i efektywna". - Nie powyższa ona ryzyka choroby i śmierci w przypadku zatorów i zakrzepów krwi - powiedziała Emer Cooke, szefowa EMA.

 

Zdaniem EMA, szczepionka AstraZeneki "dobrze zapobiega ryzyku zakażenia i śmierci na Covid-19". - Przypadki zatorów były bardzo poważne, dlatego przyjrzeliśmy się tej sprawie bardzo szczegółowo - zapewniła Emer Cooke.

 

ZOBACZ: Premier: od przestrzegania zasad sanitarnych zależy, jak spędzimy Wielkanoc

 

Jak dodała, Agencja analizowała wyniki badań klinicznych, jak i tych prowadzonych po śmierci pacjentów zaszczepionych preparatem AstraZeneki.

 

- Nie możemy stwierdzić, że istnieje powiązanie między występowaniem zatorów i zakrzepów a szczepieniem - powiedziała szefowa EMA. 

 

Europejskiej kraje wznawiają szczepienia

 

Po oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków na wznowienie szczepień zdecydowały się również Włochy. - Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca zostaną wznowione w piątek - zapowiedział premier Mario Draghi.

 

Na podobny krok zdecydowały się władze Hiszpanii. Jak podało "El Pais", tamtejsze Ministerstwo Zdrowia proponuje wznowienie szczepień preparatem AstraZeneca od przyszłego tygodnia. Przywrócenie szczepień tym produktem ogłosiło też ministerstwo zdrowia Portugalii. Ponownie zacznie być on tam używany w piątek.

 

ZOBACZ: Spychalski: prezydent zaszczepiłby się preparatem AstryZeneki

 

Wznowienie szczepień zapowiedziały również Bułgaria, Litwa, Łotwa i Cypr. Na Litwie szczepienia szczepionką AstraZeneki od teraz będzie się jednak odbywało na zasadach dobrowolności.

 

- Od teraz każdy może swobodnie decydować, czy chce zostać zaszczepiony szczepionką AstraZeneca - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej litewski minister zdrowia Arunas Dulkys. Zaznaczył, że "każdy będzie mógł wybrać dowolną szczepionkę, która będzie dostępna w centrum szczepień".

 

Irlandia, Szwecja, Norwegia i Dania czekają

 

Nad wznowieniem szczepień AstraZeneką zastanawiają się również Irlandia, Szwecja, Norwegia oraz Dania. 

 

Władze w Dublinie liczą na to, że w piątek będą mogły podjąć decyzję ws. ewentualnego wznowienia szczepień. Zastępca głównego lekarza kraju Ronan Glynn powiedział dziennikarzom, że uważa, iż decyzja o wstrzymaniu szczepień tym preparatem była słuszna. - Zadziałaliśmy szybko i w najlepszym interesie całej populacji, ale też w interesie programu szczepień - dodał.

 

- Potrzebujemy kilku dni, aby przeanalizować opinię EMA i zdecydować, czy kontynuować szczepienia preparatem AstraZeneki - powiedział z kolei dyrektor szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

 

Podobną opinię wyraziła szefowa norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg. - Dokładnie ocenimy, czy istnieje związek między szczepionką a przypadkami niepożądanych skutków ubocznych. Decyzję wydamy najpewniej pod koniec przyszłego tygodnia - zapewniła.

 

ZOBACZ: Mniejsze zainteresowanie szczepieniami. Powodem doniesienia o preparacie AstraZeneki

 

Nieco wcześniej do opinii EMA w sprawie AstraZeneki mogą ustosunkować się władze zdrowotne Danii. - Dziś wieczorem oraz jutro organizujemy spotkania z Krajową Radą ds. Zdrowia, a później ogłosimy, w jaki sposób będziemy postępować - stwierdziła Tanja Lund Erichsen z Duńskiej Agencji Leków.

 

W ostatnich dniach kilka krajów UE zawiesiło szczepienia preparatem brytyjsko-szwedzkiej firmy w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. Polska póki co nie wycofuje się ze szczepień szczepionką AstraZeneca. 

dk/ polsatnews.pl, rp.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie