Ministerstwo Zdrowia: kto zrezygnował ze szczepienia, wypadł z harmonogramu

Polska
Ministerstwo Zdrowia: kto zrezygnował ze szczepienia, wypadł z harmonogramu
Polsat News
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

- Mutacja brytyjska koronawirusa odpowiada w Polsce za 60 proc. zakażeń - przekazał w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, najwięcej przypadków na 100 tysięcy mieszkańców notuje się obecnie na Mazowszu, które wyprzedziło pod tym względem województwo warmińsko-mazurskie. - Osoby, które rezygnują ze szczepienia, znajdują się obok tego procesu - mówił rzecznik.

Andrusiewicz powiedział, że porównując obecny tydzień do poprzedniego "mamy wzrosty zakażeń rzędu 40 proc.", a średnia dzienna liczba nowych przypadków przekroczyła 20 tysięcy.

 

- Przeciętnie wykonujemy w ciągu doby 70 tysięcy testów pod kątem SARS-CoV-2, a granica wydolności systemu testowania to 160 tysięcy. Nie jesteśmy więc nawet w jej połowie - zauważył rzecznik MZ.

 

ZOBACZ: Wchodzimy w lockdown. Nowe obostrzenia od soboty w całej Polsce

 

Poinformował również, iż "szybko przybywa zleceń" na testy z przychodni POZ. Ponadto, dzięki formularzowi na stronie gov.pl/dom, kolejnych 30 tysięcy osób otrzymało odpowiednie skierowania.

 

- Mutacja brytyjska odpowiada za ponad 60 proc. przypadków koronawirusa w Polsce. Analitycy nie mają wątpliwości, zmierzamy w kierunku, by było to 80 proc. - stwierdził Andrusiewicz.

 

Według niego, nie jesteśmy "nawet pod szczytem" trzeciej fali epidemii. - To jest obraz, jak szybko nasze lekceważenie może doprowadzić do jeszcze drastyczniejszego wzrostu liczby zakażonych – ocenił.

 

"Galopujące zakażenia na Śląsku"

 

Jak przypomniał, ten wariant wirusa stał się dominujący w naszym kraju, a jego transmisja staje się tym samym coraz szybsza. 

 

- Obserwujemy z niepokojem, co dzieje się w województwach. Na czele jest Mazowsze z 66 przypadkami na 100 tys. mieszkańców, a drugie warmińsko-mazurskie, gdzie wzrosty wygasają. Tam epidemia przestaje się rozwijać, to jedyny promyk nadziei - powiedział. 

 

WIDEO: Konferencja rzecznika Ministerstwa Zdrowia

  

 

Rzecznik resortu ocenił też, że na Śląsku są "galopujące zakażenia" (62 na 100 tys. mieszkańców). Średnia dla Polski wynosi 53 przypadki na 100 tys. osób.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Europie. Państwa zaostrzają restrykcje

 

Ogłosił również, że dwanaście województw, których mieszkańcy nie dostali do tej pory darmowych maseczek z Agencji Rezerw Materiałowych, również je otrzyma. 

 

- Do tych regionów będą dostarczane od poniedziałku. Będzie to 112,5 mln maseczek, czyli po cztery na każdą osobę - wyliczył rzecznik MZ.

 

"Szczepionka AstraZeneca jest skuteczna"

 

Jak wyjaśnił, rząd uruchamia rezerwy, aby "każdy idący ulicą nie nosił maseczki pod brodą". - Przestańmy nonszalancko chodzić po ulicy. Lekceważenie przepisów to świadectwo braku odpowiedzialności za naszych współobywateli - uznał.

 

Andrusiewicz przyznał, iż resort widzi problem związany z rezygnacjami ze szczepienia preparatem AstraZeneca. - Europejska Agencja Leków stwierdziła, że nie ma związku między jego przyjęciem a jakimkolwiek zgonem. Ta szczepionka jest skuteczna i chroni przed zachorowaniem oraz powikłaniami po Covid-19 - zapewnił. 

 

Dodał, że osoby, które rezygnują ze szczepienia, znajdują się obok ich harmonogramu. - Gdy zakończymy szczepienia grupy "1" zdecydujemy, w jakiej kolejności będą te osoby obsługiwane - mówił Wojciech Andrusiewicz.

 

Przekazał także, iż w ostatnim tygodniu utworzono 4 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów covidowych. - Wciąż jesteśmy o krok przed zajmowaniem łóżek przez kolejnych pacjentów – mówił.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie