Ile dawek szczepionki AstraZeneca podano w Polsce?

Polska
Ile dawek szczepionki AstraZeneca podano w Polsce?
PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Kilka krajów UE zawiesiło szczepienia preparatem AstraZeneca

W Polsce podano 4 605 929 dawek szczepionek, w tym 614 tys. dawek preparatu firmy AstraZeneca - poinformowało ministerstwo zdrowia. Większość osób, które przyjęły szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu, to nauczyciele. 

Z danych MZ wynika, że najliczniejszą grupą, która przyjęła szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu, są Polacy w wieku 41-50 lat. 

 

29 proc. (177 tys.) zaszczepionych tym preparatem stanowią osoby między 51. a 60. rokiem życia. 62 tys. dawek podano z kolei osobom w wieku 18-30 lat.

 

ZOBACZ: Spychalski: prezydent zaszczepiłby się preparatem AstryZeneki

 

AstraZenecę podano także 49 tys. seniorów w wieku 61-70 lat, co stanowi 8 proc. wszystkich Polaków zaszczepionych tym preparatem.

 

Według informacji przekazanych przez resort zdrowia większość osób, które przyjęły szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu, to nauczyciele. 

 

Według informacji Ministerstwa Zdrowia najwięcej, czyli niemal 100 tys. osób, zaszczepionych AstraZenecą zostało w woj. mazowieckim. 

 

Wstrzymane szczepienia w Europie

 

Najwięcej podań drugiej dawki preparatu (76) zanotowano w woj. lubuskim, gdzie pierwszą dawką zaszczepiono nieco ponad 13 tys. osób. 

 

W woj. kujawsko-pomorskim preparat podano niespełna 35 tys. osób. Jedynie jeden mieszkaniec tego regionu został zaszczepiony dwukrotnie. 

 

Od czwartku na szczepienia przeciw COVID-19 mogą zapisywać się osoby w wieku 67 i 68 lat, a także ci 69-latkowie, którzy nie zapisali się wcześniej. Roczniki te otrzymają preparat firmy AstraZeneca

 

ZOBACZ: Szczepionki AstraZeneki. Głos zabrała Światowa Organizacja Zdrowia

 

W ostatnich dniach kilka krajów UE zawiesiło szczepienia preparatem brytyjsko-szwedzkiej firmy w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. Polska póki co nie wycofuje się ze szczepień szczepionką AstraZeneca. 

 

Polacy jednak coraz częściej rezygnują ze szczepień tym preparatem.   

 

- Mamy nieco mniejsze zainteresowanie rejestracją na szczepienia. Jest to związane z informacjami pojawiającymi się na temat szczepionki AstraZeneca - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Przekazał, że w związku z tym możliwa jest zmiana w harmonogramie szczepień. 

dk/ Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie