Zakrzepy krwi u pacjentów z Oslo. "Przyczyną szczepionka AstraZeneca"

Świat
Zakrzepy krwi u pacjentów z Oslo. "Przyczyną szczepionka AstraZeneca"
Google Street View

U trzech pacjentów, z których jeden zmarł, to szczepionka AstraZeneca wywołała silną reakcję immunologiczną w postaci zakrzepów krwi - ogłosił w czwartek prof. Pal Andre Holme ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo.

- Otrzymaliśmy wyniki, które potwierdzają naszą wcześniejsza hipotezę, że u pacjentów doszło do silnej reakcji układu odpornościowego, która doprowadziła do powstania specyficznych przeciwciał, powodujących wypadanie płytek krwi z układu krążenia. Następstwem tego było powstanie zakrzepów krwi - wyjaśnił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prof. Holme.

 

ZOBACZ: Szczepionki AstraZeneki. Głos zabrała Światowa Organizacja Zdrowia

 

Naukowiec zapytany, czy może potwierdzić, że to preparat AstraZeneca wywołał niepożądane skutki uboczne, odparł, że na stan obecnej wiedzy "nie ma innej możliwości". - To są pacjenci, u których powikłania wystąpiły od 3 do 10 dni po zaczepieniu. (...) Nie widzimy u nich innych powodów wystąpienia tak silnej reakcji immunologicznej - przekazał prof. Holme.

 

Powikłania po szczepieniach w kolejnym kraju

 

W Holandii stwierdzono dwa przypadki wystąpienia zakrzepów krwi i obniżenia liczby płytek krwi po podaniu szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca - poinformowała w czwartek holenderska agencja informacyjna ANP.

 

Holandia w niedzielę zawiesiła zapobiegawczo do 29 marca podawanie tej szczepionki. Stosowanie tego preparatu ogłosiło też kilka innych krajów w Europie.

 

Otrzymaliśmy 10 zgłoszeń przypadków zakrzepów krwi lub objawów zakrzepów u osób, które otrzymały szczepionkę firmy AstraZeneca - poinformowała tego samego dnia Duńska Agencja Leków. Jedna z osób zmarła.

 

"Obecnie nie możemy stwierdzić, czy istnieje związek między przyjęciem szczepionki a objawami. Postępowanie nie zostało jeszcze zakończone" - podano w komunikacie.

 

W czwartek Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) miał wydać zalecenia w sprawie szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca w kontekście stanów zakrzepowo-zatorowych, jakie ten preparat miałby prowokować. 

 

Oceniono, że szczepionka jest "bezpieczna i efektywna". - Nie powyższa ona ryzyka choroby i śmierci w przypadku zatorów i zakrzepów krwi - powiedziała Emer Cooke, szefowa EMA.

msl, emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie