Premier: od przestrzegania zasad sanitarnych zależy, jak spędzimy Wielkanoc

Polska
Premier: od przestrzegania zasad sanitarnych zależy, jak spędzimy Wielkanoc
Polsat News
- Dążymy do tego, aby jak najszybciej przeprowadzić proces szczepień - zapewnił premier

- Pandemia mocno uderza w Polskę. Za ponad 50 proc. przypadków zakażeń odpowiada brytyjska mutacja koronawirusa, która jest znacznie bardziej zaraźliwa i prowadzi do większej liczby zgonów - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Według niego, od stosowania zasad sanitarnych zależy, "jak będziemy spędzać Wielkanoc i co nas czeka po niej".

Premier przemawiał w krakowskim szpitalu tymczasowym, który zorganizowano w hali EXPO. W piątek pojawią się tam pierwsi pacjenci chorzy na Covid-19.

 

Morawiecki przypomniał, iż w czwartek zarejestrowano ponad 27 tysięcy nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. - To liczba, która bardzo nas niepokoi. Jednocześnie od kilku tygodni staramy się uruchomić na nowo jak największą część infrastruktury szpitalnej - mówił szef rządu.

 

ZOBACZ: Prezentacja Nowego Ładu przełożona. "Życie i zdrowie Polaków najważniejsze"

 

Jak dodał, w Małopolsce będą uruchomione łącznie 4 tys. łóżka covidowe, czyli "tyle, ile w jesiennym szczycie zachorowań". - W hali EXPO będzie dodatkowo 370 łóżek, w tym 20 respiratorowych - wyliczył Morawiecki. 

 

Premier: mamy więcej szczepionki AstraZeneki niż było w planach

 

Jego zdaniem, pandemia "mocno uderza w Polskę". - Wiemy z badań, że za ponad 50 proc. przypadków zakażeń odpowiada brytyjska mutacja, która jest znacznie bardziej zaraźliwa i prowadzi do większej liczby zgonów - stwierdził.

 

Według Morawieckiego, "wskutek splotu okoliczności i plotek oraz problemów natury medialnej od kilkunastu dni pojawiają się wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca".

 

- Dziś mamy w magazynach więcej tej szczepionki w porównaniu do planów sprzed 2 tygodni. Zachęcam wszystkich, którzy zgodnie z harmonogramem i procedurami mogą zostać zaszczepieni. Ta szczepionka może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa tak, jak inne szczepionki - zapewnił.

 

WIDEO: Przemówienie Mateusza Morawieckiego

  

 

W jego opinii, "każde 100-500 tys. dodatkowo zaszczepionych osób obniża prawdopodobieństwo przkazywania wirusa".

 

- Od stosowania zasad sanitarnych zależy, jak będziemy spędzać Wielkanoc i co nas czeka po niej - powiedział.

 

"Pojawiła się realna nadzieja"

 

Premier przypomniał, że rok temu rząd zdecydował się "bardzo głęboko" zamknąć gospodarkę. - Dziś wiemy jedno: pojawiła się realna nadzieja. Widzimy to na przykładzie państw, które zaszczepiły wysoki procent ludności - mówił.

 

ZOBACZ: Coraz gorsza ocena działań rządu związanych z epidemią

 

Mateusz Morawiecki ocenił, iż rządzący "dążą do tego, aby jak najszybciej przeprowadzić proces szczepień".

 

- Dlatego w środę z prezydentem Francji zaapelowaliśmy do Komisji Europejskiej, aby jak największa liczba szczepionek wyprodukowanych na naszym kontynencie pozostawała w Unii Europejskiej - przekazał.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie