Nowe obostrzenia. Lockdown w całej Polsce

Polska
Nowe obostrzenia. Lockdown w całej Polsce
Polsat News
W związku ze skokiem liczby zakażeń koronawirusem, rząd planuje wprowadzić restrykcje w całej Polsce

Wprowadzane nowe restrykcje będą miały charakter ogólnopolski - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Tym samym potwierdził wcześniejsze nieoficjalne ustalenia Polsat News. Nowe obostrzenia w całym kraju będą obowiązywały od 20 marca (sobota) do 9 kwietnia.

Minister zdrowia poinformował również, że w całym kraju zamknięte będą hotele, kina, teatry, baseny i obiekty sportowe. Ograniczona będzie działalności galerii handlowych.

 

Wraca nauka zdalna

 

Na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, wprowadzona będzie nauka zdalna dla uczniów z klas I-III.

 

- Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii - tłumaczył Niedzielski.

 

ZOBACZ: Nauczanie zdalne w szkołach. Do kiedy? Sprawdź szczegóły

 

Minister przekazał, że po świętach będą podejmowane kolejne decyzji ws. szkół, "najprawdopodobniej o powrocie do kształcenia hybrydowego w klasach I-III".

 

Apel do pracodawców

 

Minister zaapelował do pracodawców, również publicznych, urzędów administracji, wszystkich organów reprezentujących państwo do tego, aby w miarę możliwość przejść na pracę zdalną.

 

ZOBACZ: Ogólnokrajowy lockdown, wraca nauka zdalna. Niedzielski: trzecia fala przyspiesza

 

- To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny – powiedział.

 

Wskazywał, że bardzo ważne jest ograniczenie mobilności, a w konsekwencji transmisji wirusa, dlatego należy "w maksymalnej skali powrócić do pracy zdalnej".

 

WIDEO: Ogólnokrajowy lockdown, wraca nauka zdalna
  

Ponad 25 tys. nowych przypadków

 

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 052 osób, 453 chorych z COVID-19 zmarło – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Kolejny raz najwięcej przypadków zakażeń - 4142 - odnotowano na Mazowszu.

 

Tydzień temu (10 marca) resort informował o 17 260 nowych przypadkach i 398 zgonach, a dwa tygodnie temu (3 marca) o 15 698 zakażeniach i 309 zgonach.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 17 marca

 

Nowe zachorowania pochodzą z województw: mazowieckiego (4142), śląskiego (4030), małopolskiego (2050), wielkopolskiego (2034), pomorskiego (1685), dolnośląskiego (1672), łódzkiego (1466), podkarpackiego (1319), kujawsko-pomorskiego (1275), warmińsko-mazurskiego (1097), lubelskiego (840), zachodniopomorskiego (795), lubuskiego (698), podlaskiego (621), świętokrzyskiego (535), opolskiego (357).

 

Resort podał, że 436 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarły 103 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 350 osób.

 

Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w Polsce, zakażenie potwierdzono u 1 956 974 osób, z których 48 032 zmarło.

msl/sgo/zdr/wka/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie