Elton John oskarża Watykan o hipokryzję. Chodzi o pary homoseksualne

Świat
Elton John oskarża Watykan o hipokryzję. Chodzi o pary homoseksualne
Facebook/Elton John
Brytyjski muzyk Elton John

Słynny muzyk Elton John oskarżył Watykan o hipokryzję. To odpowiedź na decyzję Kongregacji Nauki Wiary, która orzekła, że w Kościele nie można udzielać błogosławieństwa związkom osób tej samej płci. Brytyjski artysta przypomniał medialne doniesienia sugerujące, że Stolica Apostolska miała inwestować w film "Rocketman".

Artysta skomentował sprawę w jednym z ostatnich wpisów na Twitterze. Muzyk jest oburzony opinią Stolicy Apostolskiej ws. związków homoseksualnych. Jak podkreślił, parom odmawia się błogosławieństwa, a ich zachowanie jest traktowane jako "grzech". 

 

ZOBACZ: Elton John oskarża Europę Wschodnią o dyskryminację osób LGBT

 

Elton John zaznaczył, że Watykan miał zupełnie inne podejście inwestując "miliony" w film "Rocketman" - opowiadający o jego życiu. Podkreślił, że Kościół w tym przypadku zarobił na produkcji.

 

Miliony na rynek filmowy 

Jak przypomina "The Guardian", o sprawie informował już w 2019 roku włoski dziennik "Corriere della Sera". Watykański Sekretariat Stanu miał zainwestować cztery miliony euro w Centurion Global Fund z siedzibą na Malcie.

 

Fundusz z kolei przekazał pieniądze na produkcje filmów, wśród których znalazł się "Rocketman" oraz "Men in Black: International". Działania na rynku filmowym zostały objęte śledztwem zarządzonym przez papieża w odpowiedzi na domniemane wykroczenia watykańskich urzędników. Sprawa do dziś jest w toku. 

 

ZOBACZ: 8 lat temu Jorge Bergoglio został papieżem. "Nie wierzył, że zostanie wybrany"

 

Brytyjski muzyk Elton John od 1993r. jest w związku z Davidem Furnishem. W 2014 roku para wzięła ślub. Są ojcami dwóch chłopców, dzieci urodziła anonimowa kobieta.

Bez błogosławieństwa Kościoła 

W Kościele nie można udzielać błogosławieństwa związkom osób tej samej płci - orzekła w poniedziałek watykańska Kongregacja Nauki Wiary. Podkreśliła, że takie związki "zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem" mężczyzny i kobiety.

 

Stanowisko to znajduje się w opublikowanej przez Watykan odpowiedzi Kongregacji Nauki Wiary w sprawie udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci. Odpowiedź na przedstawioną wątpliwość jest negatywna - orzekła Kongregacja.

 

ZOBACZ: Papież spotkał się z jezuitą krytykowanym za działania na rzecz osób LGBT

 

Następująco przedstawiła swoje stanowisko: "Nie jest dozwolone udzielanie błogosławieństwa związkom, także stałym związkom partnerskim, które zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem, (czyli poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, który sam w sobie jest otwarty na przekazywanie życia), jak to ma miejsce w przypadku związków między osobami tej samej płci".

 

Zaznaczono zarazem: "Obecność w takich związkach elementów pozytywnych, które same w sobie zasługują na uznanie i docenienie, nie może jednak ich usprawiedliwić i w ten sposób uczynić z nich prawowitego przedmiotu błogosławieństwa kościelnego, ponieważ elementy te służą związkowi, który nie jest ukierunkowany według zamysłu Stwórcy". 

ms/sgo/ theguardian.com, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie