Elton John oskarża Europę Wschodnią o dyskryminację osób LGBT

Świat
Elton John oskarża Europę Wschodnią o dyskryminację osób LGBT
PAP/EPA/ROBIN UTRECHT

Brytyjski muzyk popowy Elton John oskarżył we wtorek rządy Rosji i krajów Europy Wschodniej o "poważną dyskryminację" osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych (LGBT) oraz o mało efektywną walkę z AIDS.

- Gdyby nie było (...) nienawiści, choroba ta mogłaby zostać wykorzeniona o wiele szybciej niż można sobie wyobrazić - powiedział Elton John w Amsterdamie na konferencji poświęconej walce z AIDS. - Kraje te stosują politykę znacznej dyskryminacji wobec członków społeczności LGBT - dodał, mówiąc o Rosji i państwach Europy Wschodniej.

 

71-letni muzyk, który jest zdeklarowanym gejem, w szczególności skrytykował rządy tych państw za ograniczony dostęp dla osób LGBT do leczenia i medycznych programów próbnych. "Oczywiście, to nie dzieje się tylko w Europie Wschodniej, ma to także miejsce w Ameryce, w Wielkiej Brytanii, na Bliskim Wschodzie i w Azji" - wyjaśnił.

 

"Politycy powinni zakończyć tę epidemię"

 

"Politycy muszą sprostać temu wyzwaniu - podkreślił Elton John - powinni szybko zakończyć tę epidemię. Proszę ich, aby pomyśleli o chorych ludziach jak o równych sobie".

 

Według AFP obecnie na świecie żyje 37 milionów ludzi z wirusem HIV, a każdego roku odnotowuje się 1,8 miliona nowych infekcji. Założona w 1992 roku fundacja Eltona Johna na walkę z tą chorobą zebrała już ponad 400 mln dolarów.

 

Elton John to popularny głównie w latach 80. i 90. piosenkarz, kompozytor i pianista. W swojej karierze sprzedał ponad 300 milionów płyt, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się artystów wszech czasów.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie