Niemcy. Rządowy szczyt przełożony po zawieszeniu preparatu AstraZeneca

Świat
Niemcy. Rządowy szczyt przełożony po zawieszeniu preparatu AstraZeneca
PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL
Niemcy w poniedziałek poszły za przykładem innych krajów i wstrzymały szczepienia preparatem AstraZeneki

Zaplanowany na środę wieczór szczyt szczepionkowy z udziałem przedstawicieli rządu federalnego i rządów krajów związkowych został przełożony po zawieszeniu szczepień przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca - poinformował we wtorek rzecznik rządu.

Konferencja na temat kampanii szczepień i zaangażowania w nią lekarzy pierwszego kontaktu zostanie przełożona do czasu podjęcia przez Europejską Agencję Leków (EMA) decyzji w sprawie szczepionki AstraZeneki.

 

Poniedziałkowa decyzja o wstrzymaniu w Niemczech szczepień tym preparatem może mieć duży wpływ na przebieg i tak już ocenianej jako niezbyt sprawna kampanii szczepień w kraju. Zaangażowanie od kwietnia lekarzy pierwszego kontaktu ma ją przyspieszyć. Jednak w gabinetach lekarskich należy stosować szczepionkę firmy AstraZeneca, ponieważ można ją tam również przechowywać.

 

"Dobra szczepionka nie zyskuje większej akceptacji"

 

Prezes Światowego Towarzystwa Medycznego Frank Ulrich Montgomery zakwestionował wstrzymanie szczepień AstraZenecą. - Fakt, że ludzie dostają zakrzepicy i zatorowości płucnej, niekoniecznie musi mieć związek ze szczepieniami - powiedział portalowi RND.

 

ZOBACZ: Ekspert "zdumiony" wstrzymywaniem szczepień preparatem AstraZeneca. "Polityczny populizm"

 

Według znanych mu międzynarodowych badań częstość występowania zakrzepicy w grupie placebo i w grupie ze szczepionką była mniej więcej taka sama. - Podsumowując, niestety, ta naprawdę dobra i skuteczna szczepionka nie zyskuje większej akceptacji wśród populacji w wielu krajach z powodu (...) zawieszenia szczepień - powiedział Montgomery.

 

To "katastrofa"

 

Ekspert ds. zdrowia socjaldemokratycznej partii SPD Karl Lauterbach również skrytykował wstrzymanie szczepień. To "katastrofa" - powiedział w porannym programie telewizji ARD i ZDF. Jak twierdzi, szczepionki tej nie będzie można zastąpić żadną inną aż do lata.

 

WIDEO: Niemcy. Rządowy szczyt przełożony po zawieszeniu preparatu AstraZeneca

  

 

Niemcy w poniedziałek poszły za przykładem innych krajów i wstrzymały szczepienia preparatem AstraZeneki, Ministerstwo zdrowia wdraża tym samym zalecenie Instytutu Paula Ehrlicha, niemieckiego regulatora ds. szczepionek.

 

ZOBACZ: Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca

 

Po nowych doniesieniach o zakrzepicy żył mózgowych w związku ze szczepieniami w Europie Instytut uznał, że konieczne są dalsze badania. Minister zdrowia Jens Spahn podkreślał, że jest to decyzja podjęta zapobiegawczo.

laf/grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie