Straż Graniczna znalazła pięciu nieletnich Afgańczyków w naczepie tira

Polska
Nastolatkowie z Afganistanu wjechali nielegalnie do Polski w naczepie tira.

Pięciu nastolatków znalazła Straż Graniczna w tirze zatrzymanym na trasie S8 niedaleko Łasku w woj. łódzkim. 14-latek i czterech 16-latków podróżowało przykrytych kocami na paletach z folią. Najprawdopodobniej ukryli się w naczepie w Turcji, a do Polski dotarli nielegalnie przez Bułgarię, Serbię, Węgry, Słowację i Czechy.

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej został poinformowany, że w naczepie tira z tureckimi tablicami rejestracyjnymi, mogą podróżować nielegalni imigranci. Ciężarówka znajdowała się na parkingu przy trasie ekspresowej S8 niedaleko Łasku w woj. łódzkim.

 

Byli ukryci w ładunku folii

 

- Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Łodzi, policji oraz KAS i zerwaniu plomb celnych, w części ładunkowej ciężarówki ujawniono pięciu młodych cudzoziemców ukrytych między paletami z transportowaną folią - podała por. Dagmara Bielec-Janas, rzecznik prasowa komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

ZOBACZ: Mężczyzna spadł z dużej wysokości. Własnym ciałem przed upadkiem uratował go strażnik graniczny

 

Najpierw udzielono im niezbędnej pomocy. Później przesłuchano. Funkcjonariusze ustalili, że są to Afgańczycy w wieku 14 i 16 lat. Wszyscy przekroczyli granicę Polski od strony Słowacji, podróżując w ukryciu. Prawdopodobnie dotarli do Polski z terytorium Turcji przez Bułgarię, Serbię, Węgry, Słowację i Czechy.

 

Obecność imigrantów zauważył kierowca ciężarówki narodowości bułgarskiej. O swoim odkryciu powiadomił dyspozytora firmy transportowej, a następnie zgłosił "pasażerów" służbom mundurowym. - Po zakończonych czynnościach, mężczyzna otrzymał zgodę na dalsza podróż - przekazała por. Dagmara Bielec-Janas.

 

WIDEO: Straż Graniczna opublikowała nagranie z zatrzymania nastolatków z Afganistanu

 

 

Przewieźli nastolatków do ośrodków

 

Czterech chłopców w wieku 16 lat, postanowieniem sądu, zostało umieszczonych w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie (woj. warmińsko-mazurskie). Piąty chłopiec, który ma 14 lat, został skierowany do placówki wychowawczo-opiekuńczej w Łodzi.

 

ZOBACZ: Nielegalny imigrant zranił urzędnika, gdy usłyszał, że nie dostanie azylu

 

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej poinformował o zatrzymaniu w poniedziałek. Wobec imigrantów została wszczęta procedura, która ma doprowadzić do ich powrotu.

 

Od początku roku funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej znaleźli nielegalnych imigrantów cztery razy.

hlk/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie