RPO pyta o szczepienia dla uchodźców i imigrantów

Polska
RPO pyta o szczepienia dla uchodźców i imigrantów
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/CLAUS FISKER
RPO pyta szefa kancelarii premiera, co ze szczepieniami uchodźców i imigrantów

Jakie grupy migrantów i na jakich zasadach będą miały zapewniony dostęp do szczepień przeciw COVID-19 - takie pytanie skierował do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Biuro RPO opublikowało w poniedziałek pismo skierowane do szefa KPRM, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciw wirusowi SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 25 stycznia

 

RPO wskazał, że szczepieni na koronawirusa w etapach 0 - III mają być tylko imigranci z prawem do pobytu w Polsce ze względu na wykonywaną pracę, której rodzaj bądź charakter będzie uprawniać do szczepień.

 

Wyklucza to - jak sygnalizuje rzecznik - pozostałych imigrantów, w tym nie tylko mających status uchodźcy, ale i tych, którzy o to wnieśli.

Co przewiduje program?

Bodnar zaznacza, że z zapisów programu wynika, iż zaszczepione będą mogły zostać wyłącznie osoby mające prawo do stałego lub czasowego pobytu ze względu na wykonywaną w Polsce pracę, której rodzaj bądź charakter uprawniać będzie do szczepień w etapach 0 - III.

 

Zapis taki - jak akcentuje RPO - skutkuje wykluczeniem z programu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie zezwoleń pobytowych, które nie są związane z określonym rodzajem pracy; osób przebywających w Polsce na podstawie wiz; osób oczekujących na rozpatrzenie wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt; osób objętych ochroną międzynarodową oraz osób ubiegających się dopiero o taką ochronę.

 

ZOBACZ: Pożar w największej na świecie fabryce szczepionek. Produkowano w niej szczepionki na CoVID-19

 

Dokument nie gwarantuje tym osobom, jak twierdzi rzecznik, możliwości skorzystania ze szczepień w ostatniej fazie etapu III, czyli w trakcie powszechnego szczepienia populacji dorosłej. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie