Konrad Fijołek wspólnym kandydatem opozycji na prezydenta Rzeszowa

Polska
Konrad Fijołek wspólnym kandydatem opozycji na prezydenta Rzeszowa
Polsat News
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek

Rzeszowski radny Konrad Fijołek będzie wspólnym kandydatem opozycji w wyborach na prezydenta miasta - ogłoszono na poniedziałkowej konferencji prasowej. Poparcie dla Fijołka zadeklarowały: Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL, a także Polska 2050 Szymona Hołowni. Swoich kandydatów wystawiła także Solidarna Polska, PiS i Konfederacja.

Konrad Fijołek zapowiedział, że "chce być samorządowcem z odpowiednim doświadczeniem, reprezentować młode pokolenie i nie deprecjonować dorobku miasta Rzeszowa, ale dokonać niezbędnych zmian".

 

"Rozwój Rzeszowa 2.0"

 

Podkreślił swoje przywiązanie do Rzeszowa, ponieważ - jak zwracał uwagę - "w Rzeszowie się urodził, wychował i założył rodzinę". Zaznaczył, że dla Rzeszowa "oddał całe swoje życie". - I chcę poświecić się temu miastu nadal – podkreślił. Zapowiedział, że "praca samorządowa" będzie mottem jego kampanii wyborczej.

 

ZOBACZ: Siemoniak: opozycja jest w stanie liczyć na 60 proc. głosów

 

Kandydat na prezydenta zapowiedział, że roboczą nazwą jego komitetu wyborczego będzie "Rozwój Rzeszowa 2.0". - Ma to oznaczać, że będziemy szanować sukcesy tego miasta z ostatnich lat, ale dokonamy niezbędnych, oczekiwanych przez mieszkańców zmian. Wśród nich będzie uchwalenie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na miarę 21.wieku. Druga rzecz to przesunięcie działań, wysiłku inwestycyjnego z infrastruktury na człowieka, na jakość życia – podkreślił Fijołek.

 

Jego zdaniem, wybory w Rzeszowie "zbiegają się z zagrożeniem demokracji i niszczeniem idei samorządności" w naszym kraju. - Zatem żeby zwyciężyć potrzebujemy każdych rąk do pracy, potrzebujemy pomocy, zjednoczenie i wiary, że to możliwe - ocenił samorządowiec.

 

ZOBACZ: Platforma chce szerokiej koalicji, opozycja sceptyczna

 

Fijołek podziękował, wszystkim "najważniejszym siłom politycznym w Polsce" za poparcie jego kandydatury. - Kandydowanie to wielka odpowiedzialność, ale nie boję się tej odpowiedzialności, uczyłem się jej długie lata. Jestem gotów walczyć o to miasto, bo to miasto kocham. Będę robił wszystko, żeby pozostawić to miasto w demokratycznych rękach – zapewnił.

 

Obecni szefowie partii opozycyjnych

 

Na konferencji prasowej w Rzeszowie byli obecni także szefowie największych partii opozycyjnych: Borys Budka (PO), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia oraz Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska).

 

Wcześniej wśród rozważanych kandydatów KO i całej opozycji mieli się pojawiać posłowie Paweł Poncyljusz i Paweł Kowal, a także europosłanka Elżbieta Łukacijewska. Z kolei lokalne władze PO forsowały m.in. byłego senatora Aleksandra Bobko, a ostatnio byłą przewodniczącą sejmiku podkarpackiego Teresę Kubas-Hul.

 

Ostatecznie wszystkie ugrupowania opozycyjne zgodziły się na Fijołka. To wiceprzewodniczący rady miasta, były współpracownik wieloletniego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, podobnie jak on niegdyś związany z SLD, a ostatnio szef klubu Rozwój Rzeszowa. To właśnie ten klub już w ostatni czwartek zaproponował oficjalnie kandydaturę swojego przewodniczącego.

 

ZOBACZ: Ewa Leniart kandydatką na prezydenta Rzeszowa. Ma wsparcie PiS

 

Osobni kandydaci PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia

 

Rządzący Rzeszowem od 2002 roku Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego. Na swego następcę nieoczekiwanie wskazał polityka Solidarnej Polski, wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Jego start poparły już władze Solidarnej Polski. W wyborach wystartuje też obecna wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. 22 marca swojego kandydata ma ogłosić Porozumienie Jarosława Gowina, zostanie on wyłoniony w wewnętrznych prawyborach.

 

Zamiar kandydowania ogłosili też poseł Konfederacji Grzegorz Braun oraz były poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski.

 

Wybory mają się odbyć 9 maja.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie