Grzegorz Braun będzie kandydatem na prezydenta Rzeszowa

Polska
Grzegorz Braun będzie kandydatem na prezydenta Rzeszowa
Twitter/Grzegorz Braun
Grzegorz Braun będzie kandydatem Konfederacji na prezydenta Rzeszowa

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun będzie kandydował w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa. Jego kandydaturę zapowiedziano w czwartek podczas konferencji prasowej na rzeszowskim rynku.

10 lutego z powodów zdrowotnych rezygnację złożył wieloletni prezydent Rzeszowa, w przeszłości związany z SLD, Tadeusz Ferenc. W tej sytuacji odbędą się przedterminowe wybory prezydenta miasta. Jak wynika z opublikowanego w ubiegły piątek projektu rozporządzenia premiera, wybory te mają zostać zarządzone na 9 maja. 

 

Braun kandydatem

 

- Zgłaszam swoją kandydaturę do wyborów prezydenckich w mieście Rzeszowie – powiedział Braun. - Mając do wyboru mandat w fasadowym parlamencie warszawskim i mandat w rzeszowskim ratuszu wybieram to drugie – dodał poseł. Braun zaznaczył, że ma poparcie szerokich środowiskowych patriotycznych "spod znaku Konfederacji".

 

W konferencji wzięli udział także m.in. posłowie Konfederacji: Krzysztof Bosak, Konrad Berkowicz i Jakub Kulesza.

 

"Kampania prezydencka w Rzeszowie ruszyła!" - napisał Braun na Twitterze.

 

W dniu rezygnacji Ferenca, szef koła Konfederacji Jakub Kulesza poinformował, że Konfederacja przedstawi swojego kandydata na prezydenta Rzeszowa. - W interesie mieszkańców Rzeszowa jest przede wszystkim dobry gospodarz na funkcji prezydenta miasta Rzeszów. I Konfederacja, chcąc sprostać tym wyzwaniom i oczekiwaniom wyborców, przedstawi kandydata na ten urząd - zapewnił wtedy Kulesza.

 

Pozostali kandydaci

 

Wskazany przez Ferenca Warchoł, który jest posłem z listy Prawa i Sprawiedliwości z okręgu rzeszowskiego, zadeklarował, że chce być bezpartyjnym kandydatem na prezydenta Rzeszowa i zapowiedział rezygnację z członkostwa w Solidarnej Polsce. Oprócz Marcina Warchoła, zamiar kandydowania ogłosił były poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski, a PSL zaproponowało kandydaturę lokalnego działacza (prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "Zodiak") Edwarda Słupka. Kandydatką partii Razem będzie Agnieszka Itner. Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że startować ma także, do tej pory blisko związany z Ferencem, Konrad Fijołek - wiceprzewodniczący rzeszowskiej rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa.

 

ZOBACZ: Paweł Kowal potencjalnym kandydatem na prezydenta Rzeszowa

 

Nie wiadomo, czy Fijołek otrzyma wsparcie którejś z ogólnopolskich sił opozycyjnych. Liderzy zarówno Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, jak i PSL zgodnie podkreślają konieczność wyłonienia wspólnego kandydata na włodarza Rzeszowa. Od polityków związanych z KO można nieoficjalnie usłyszeć jeszcze jedno nazwisko - byłego senatora PiS, w przeszłości także rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, Aleksandra Bobko.

 

Kto ze Zjednoczonej Prawicy?

 

Zgody co do przedterminowych wyborów w stolicy Podkarpacia nie ma też w obozie Zjednoczonej Prawicy. Oprócz Solidarnej Polski, której władze poparły już start Warchoła, ochotę na wystawienie swojego reprezentanta ma także Porozumienie (wyłonić mają go partyjne prawybory). Decyzja dotycząca kandydata PiS ma - jak poinformował w sobotę w radiu Zet zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel - zapaść w najbliższych dniach.

 

ZOBACZ: Solidarna Polska kandydaturę poparła Warchoła na prezydenta Rzeszowa

 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem kadencji, premier zarządza wybory przedterminowe oraz wyznacza osobę, która pełni obowiązki włodarza miasta do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta miasta. 25 lutego premier Mateusz Morawiecki powierzył tę funkcję Markowi Bajdakowi, który dotychczas był dyrektorem wydziału nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

 

pgo/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie