Ewa Leniart kandydatką na prezydenta Rzeszowa. Ma wsparcie PiS

Polska
Ewa Leniart kandydatką na prezydenta Rzeszowa. Ma wsparcie PiS
PAP/Darek Delmanowicz
Ewa Leniart pełni funkcję wojewody podkarpackiego

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart będzie kandydowała w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Swoją decyzje ogłosiła w środę podczas konferencji prasowej.

Jak powiedziała, będzie kandydować z własnego komitetu wyborczego. Obecny na konferencji szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie Rzeszowa Marcin Fijołek podkreślił, że Leniart ma wsparcie tej partii.

 

Leniart ma 44 lata. Jest prawnikiem; w 2014 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych.

 

W latach 2015 - 2019 była wojewodą podkarpackim. W ostatnich wyborach parlamentarnych została wybrana na posła do Sejmu z listy PiS. Z mandatu zrezygnowała. 13 stycznia 2020 roku premier Mateusz Morawiecki ponownie powołał ją na stanowisko wojewody podkarpackiego.

 

ZOBACZ: Marek Bajdak komisarzem Rzeszowa. Premier podpisał nominację

 

Wcześniej od 2002 do 2005 kierowała referatem prawno-organizacyjnym w oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Z kolei w latach 2005 – 2007 była koordynatorem, a następnie dyrektorem gabinetu wojewody podkarpackiego. Potem od lutego 2007 do grudnia 2015 roku pełniła funkcję dyrektora rzeszowskiego IPN.

 

10 lutego z powodów zdrowotnych rezygnację złożył wieloletni prezydent Rzeszowa, w przeszłości związany z SLD, Tadeusz Ferenc. Na swego następcę wskazał polityka Solidarnej Polski, wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Jego start poparły już władze Solidarnej Polski.

 

Oprócz Warchoła, zamiar kandydowania w przedterminowych wyborach w Rzeszowie ogłosili już: poseł Konfederacji z okręgu rzeszowskiego Grzegorz Braun, były poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski, a PSL zaproponowało kandydaturę lokalnego działacza (prezesa spółdzielni mieszkaniowej "Zodiak") Edwarda Słupka.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie