Zabójstwo George'a Floyda. Nowe informacje ws. byłego policjanta

Świat
Zabójstwo George'a Floyda. Nowe informacje ws. byłego policjanta
fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Śmierć Floyda wywołała ogólnokrajowe protesty

W sprawie zabójstwa George'a Floyda były policjant Derek Chauvin oskarżony jest także o morderstwo trzeciego stopnia - orzekł w czwartek Peter Cahill, sędzia hrabstwa Hennepin w USA. Sąd apelacyjny nakazał mu wcześniej ponowne rozważenie decyzji, by nie stawiać takiego oskarżenia.

W prawie karnym Minnesoty morderstwo trzeciego stopnia stanowi pomost między nieintencjonalnym spowodowaniem śmierci, a działaniem, które nie wyklucza zabójstwa. Oskarżony o nie świadomie naraża ludzkie życie lub zdrowie, ale nie ma bezpośredniego zamiaru zabójstwa.

 

ZOBACZ: "Kali ma twarz Floyda". Czy szkolne lektury czeka rewolucja?

 

Chauvin oprócz tego zarzutu został już wcześniej oskarżony o zabójstwo drugiego stopnia oraz o tzw. manslaughter. To w prawie amerykańskim obejmuje zamierzone zabicie człowieka, tzn. ze świadomością skutków czynu, a także zabójstwo nieumyślne.

 

Sędzia Cahill o swojej decyzji poinformował w trzeci dzień wyboru ławników w głośnym procesie dotyczącym zabójstwa Floyda. Prawnicy Chauvina nieskutecznie próbowali zablokować dodanie do listy oskarżeń morderstwa trzeciego stopnia.

 

Wybrani ławnicy mają stawić się ponownie w sądzie 29 marca.

Sprawa George'a Floyda

W czerwcu ubiegłego roku lekarz sądowy hrabstwa Hennepin orzekł, że śmierć Floyda była zabójstwem, twierdząc, że jego serce i płuca przestały funkcjonować w trakcie interwencji policji. Medyczny raport wskazywał na ucisk szyi. Chauvin przygniatał je swoim kolanem przez blisko 9 minut.

 

ZOBACZ: Zabójstwa Stachowiaka i Floyda. Dwa oblicza brutalności policji

 

W raporcie z sekcji zwłok odnotowano również, że Floyd w chwili śmierci miał w organizmie fentanyl, a prawnicy Chauvina uważają, że główną przyczyną zgonu było przedawkowanie tego syntetycznego środka przeciwbólowego.

Protesty na całym świecie 

Śmierć Floyda wywołała ogólnokrajowe protesty, które szybko rozprzestrzeniły się na całym świecie. Demonstrujący przeciwko rasizmowi wyrażali oburzenie filmem, na którym widać, jak Chauvin brutalnie przyciska aresztowanego do asfaltu. Hasłem protestów były słowa Floyda przed śmiercią: "Nie mogę oddychać".

 

ZOBACZ: "Jestem zbulwersowany, ale potępiam chuligaństwo". Duda o śmierci Floyda i protestach

 

Trzech innych byłych policjantów z Minneapolis, którzy byli na miejscu zbrodni - Tou Thao, J. Alexander Kueng i Thomas K. Lane - zostało oskarżonych o pomoc w morderstwie. Dzień po śmierci Floyda wszyscy zostali zwolnieni z pracy.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie