Wyznaczono kaucję dla policjanta oskarżonego o zabójstwo Floyda

Świat
Wyznaczono kaucję dla policjanta oskarżonego o zabójstwo Floyda
PAP/EPA/SHAWN THEW
Po śmierci George'a Floyda na całym świecie organizowane są demonstracje pod hasłem "Black Lives Matter"

Sąd hrabstwa Hennepin wyznaczył w poniedziałek kaucję w wys. 1,25 mln USD dla przebywającego w więzieniu o zaostrzonym rygorze Dereka Chauvina, byłego policjanta oskarżonego o zabójstwo w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda podczas jego zatrzymania.

Chauvin pojawił się w ciągu dnia w pomarańczowym uniformie więźnia na monitorze zainstalowanym na sali przesłuchań sądu w Minneapolis, na północy USA. Jest on oskarżony o zabójstwo drugiego stopnia, które popełnił 25 maja, klęcząc prawie 9 minut na szyi zatrzymanego.

 

Zastępca prokuratura generalnego stanu Minnesota Matthew Frank argumentował, że "surowość zarzutów", a także siła opinii publicznej sprawiły, że Chauvin mógłby uciec, gdyby został zwolniony - podała gazeta "Star Tribune".

 

Kolejna rozprawa 29 czerwca

 

Trzej inni policjanci, którzy byli świadkami zdarzenia, zostali aresztowani i będą sądzeni za współudział.

 

Strony uzgodniły, że spotkają się na kolejnej rozprawie w dniu 29 czerwca, gdy po raz pierwszy będzie omawiane meritum sprawy.

 

ZOBACZ: Banksy nowym dziełem komentuje śmierć George'a Floyda

 

46-letni Floyd zmarł 25 maja w Minneapolis, gdy w czasie aresztowania za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym 20-dolarowym banknotem został przygnieciony do ziemi przez interweniującego policjanta, który przez prawie dziewięć minut przyciskał kolanem jego kark. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać.

 

44-letni Derek Chauvin pracował w policji przez 19 lat. W trakcie służby złożono na niego 17 skarg.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie