Niemcy. Coraz więcej rasistowskich ataków na kobiety i dzieci w Brandenburgii

Świat
Niemcy. Coraz więcej rasistowskich ataków na kobiety i dzieci w Brandenburgii
PAP/EPA/FILIP SINGER
Niemal 40 proc. to ataki na młodzież i dzieci

Bezwzględna liczba rasistowskich aktów przemocy ze strony prawicowych ekstremistów w Brandenburgii w 2020 r. zmniejszyła się w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak liczba takich ataków na kobiety, dzieci i młodzież wzrasta, wynika z danych stowarzyszenia Opferperspektive - informuje portal rbb24.

Stowarzyszenie Opferperspektive (Perspektywa ofiar) z Poczdamu naliczyło w ubiegłym roku w kraju związkowym Brandenburgia 130 zgłoszonych przestępstw z użyciem przemocy. To mniej niż w 2019 roku (142) i w 2018 r (174). Jednak, jak wynika z badania, kobiety, dzieci i młodzież coraz częściej padają ofiarą ataków rasistowskich i antysemickich.

 

Niemal 40 proc. to ataki na młodzież i dzieci

 

Według danych stowarzyszenia kobiety stanowiły aż 26 procent osób bezpośrednio dotkniętych przemocą. Był to najwyższy odsetek w ciągu ostatnich pięciu lat. Więcej niż jedna na trzy osoby (39 procent), które doświadczyły przemocy ze strony skrajnej prawicy osobiście lub jako świadkowie to niepełnoletni. Ponad 30 procent osób bezpośrednio dotkniętych przemocą stanowiły dzieci i młodzież. Dwa lata wcześniej udział ten wynosił 20 procent, podaje stowarzyszenie.

 

ZOBACZ: Niemcy. Firma z Kolonii i IBM przygotują paszporty szczepionkowe

 

Brandenburscy Zieloni domagają się powołania pełnomocnika ds. przeciwdziałania dyskryminacji w szkołach. - Dyskryminacja i przemoc prawicowych ekstremistów niszczy życie, zwłaszcza gdy doświadcza się jej w tym wieku - powiedziała przewodnicząca Zielonych w Brandenburgii Julia Schmidt.

 

W ujęciu regionalnym występują znaczne różnice w liczbie zarejestrowanych przestępstw. Szczególnie negatywnie wyróżnia się w Brandenburgii region Uckermark, gdzie w 2020 r. stowarzyszenie zarejestrowało 18 rasistowskich ataków.

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie