Niemcy. Firma z Kolonii i IBM przygotują paszporty szczepionkowe

Świat
Niemcy. Firma z Kolonii i IBM przygotują paszporty szczepionkowe
PAP/EPA/TOBIAS SCHWARZ / POOL
Osoby, które się zaszczepią otrzymają stosowny certyfikat

Ministerstwo zdrowia Niemiec wysłało pisma do 29 firm w ramach "procedury negocjacyjnej bez przetargu" w poszukiwaniu najlepszej oferty na cyfrowy certyfikat szczepienia przeciw Covid-19. Kontrakt został przyznany kolońskiej spółce Ubirch oraz firmie IBM - pisze portal tygodnika "Spiegel".

W przetargu, który trwał zaledwie pięć dni, wzięło udział siedem firm.

 

ZOBACZ: Eksport szczepionek przeciw Covid-19. Decyzja Komisji Europejskiej

 

Komisja Europejska planuje przedstawić 17 marca projekt ustawy w sprawie "cyfrowego zielonego paszportu", który zawierałby informacje o szczepieniach przeciwko koronawirusowi, chorobie Covid-19 i negatywnych testach, a tym samym ułatwiałby zniesienie ograniczeń w podróżowaniu. Rozwiązanie niemieckie ma być zgodne z wymogami unijnymi.

 

W Izraelu istnieje już cyfrowy certyfikat szczepień. W Chinach zaświadczenia o szczepieniach i wynikach badań są dostępne od poniedziałku za pośrednictwem serwisu internetowego WeChat.

 

Dane osobowe i data szczepienia

 

W RFN każda zaszczepiona osoba otrzyma kod QR w punkcie szczepień lub od swojego lekarza rodzinnego - na plastikowej karcie lub kartce papieru, przez e-mail lub aplikację. Kod QR składa się z danych osobowych, takich jak nazwisko, data szczepienia, zastosowana szczepionka i losowy numer.

 

ZOBACZ: Dania zawiesza użycie szczepionki AstraZeneca

 

Po zeskanowaniu kodu QR, na przykład przy przekraczaniu granicy lub podczas kontroli dostępu na imprezie, osoba przeprowadzająca kontrolę widzi nazwisko, imię, datę urodzenia i numer dowodu tożsamości (a także dane dotyczące szczepień) i może w razie potrzeby porównać je z dokumentem tożsamości, który należy okazać.

 

Do tej pory system firmy Ubirch jest stosowany tylko w dwóch powiatach: w Altoetting w Bawarii i w Zollernalbkreis w Badenii-Wirtembergii. W ciągu ośmiu tygodni, według resortu zdrowia, powinien on zacząć działać w całych Niemczech.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie