Niemcy uznają Polskę za kraj wysokiego ryzyka? Decyzja może zapaść w tym tygodniu

Świat
Niemcy uznają Polskę za kraj wysokiego ryzyka? Decyzja może zapaść w tym tygodniu
Polsat News
Jeśli Niemcy wpiszą Polskę do grupy państw o wyższym ryzyku epidemicznym, warunki wjazdu do kraju ze stolicą w Berlinie będą ostrzejsze

Testy na koronawirusa co 48 godzin dla Polaków wjeżdżających do Meklemburgii, jednego z landów Niemiec - taki obowiązek mogą wprowadzić nasi zachodni sąsiedzi, jeśli uznają, że mieszkamy w kraju "wysokiego ryzyka". Groźba jest realna, gdyż polskie wskaźniki epidemiczne przekroczyły próg zakażeń wskazany przez Niemców. Meklemburgia zdecydowała, że w tym tygodniu otworzy dwa centra testowania.

O nowym rozporządzeniu dotyczącym kwarantanny i testów na koronawirusa poinformował w wtorek rząd w Meklemburgii, czyli niemieckim landzie graniczącym z Polską m.in. na wysokości Świnoujścia i Szczecina w województwie zachodniopomorskim.
 
To oznacza, że mogą zmienić się zasady obowiązujące Polaków, którzy przekraczają granicę naszego kraju z Niemcami. Nasz kraj w tym tygodniu może trafić do tzw. grupy państw wysokiego ryzyka, o czym na kolejnym spotkaniu zdecyduje grupa robocza złożona z przedstawicieli kilku ministerstw.
 
 
Z reguły wliczane są do niej kraje i regiony, w których tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. przekracza 200. Tymczasem w Polsce liczba zakażeń od prawie tygodnia przekracza wyznaczony próg - 200 na 100 tys. osób. Eksperci jednak biorą pod uwagę także inne czynniki.
 

Rząd w Meklemburgii poinformował właśnie o nowym rozporządzeniu dotyczącym kwarantanny i testów. Dla Polaków wiele się...

Opublikowany przez Tomasz Lejman - Polsat News Wtorek, 9 marca 2021
 
Test na koronawirusa co dwie doby
 
Jeśli scenariusz uznania Polski za kraj wysokiego ryzyka stanie się rzeczywistością, wszyscy mieszkańcy naszego państwa wkraczający do  Meklemburgii będą musieli posiadać negatywny wynik testu na granicy. Obecnie można sprawdzić, czy jest się zakażonym, dopiero po przyjeździe. 
 
Meklemburgia będzie refundować testy na koronawirusa. Na przejściach granicznych w Świnoujściu i Lubieszynie, gdzie pod koniec tygodnia zostaną otwarte centra testowania, osoby regularnie dojeżdżający do pracy w Meklemburgii zapłacą za nie po 10 euro. Dla pozostałych podróżnych opłata będzie dwa razy wyższa. Ten land przekazał ponadto, iż mieszkający w Niemczech będą mogli skorzystać z jednego darmowego testu w tygodniu.
 
 
Ich powstanie jest wynikiem ugody pomiędzy regionalnym rządem, a grupą Polaków, którzy mieszkają na polsko–niemieckim pograniczu. Złożyli oni skargę do sądu administracyjnego w Greiswaldzie, uznając, że obecne zasady są łamaniem unijnych zasad o swobodnym przepływie ludzi i towarów.
 
Polacy skarżyli się przede wszystkie na wysokie koszty wykonywania testów, za które trzeba płacić każdorazowo od 35 do nawet 100 euro. Do tego liczba centrów testowych w regionie jest niewiele.
 
MAPA: Położenie landu Meklemburgia-Pomorze Przednie
 
wka/sgo/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie