Kolejne kraje wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca

Świat
Kolejne kraje wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca
PAP/EPA/FEHIM DEMIR
Mężczyzna dzień wcześniej został zaszczepiony przeciwko Covid-19 preparatem AstraZeneca

Włoska Agencja Leków zabroniła w czwartek użycia jednej partii szczepionki przeciw Covid-19 koncernu AstraZeneca. Zostanie ona skierowana do badań. Decyzja, jak podała agencja ANSA, ma związek ze śmiercią 43-letniego żołnierza na Sycylii, zaszczepionego preparatem z tej serii. Podobne decyzje zapadły w Norwegii i Islandii. Wcześniej tymczasowo zawieszono stosowanie szczepionki w Danii i w Austrii.

W wydanym komunikacie krajowa Agencja Leków poinformowała, że weryfikuje przypadek na podstawie otrzymanej dokumentacji. Próbki szczepionki z tej partii będą poddane analizie w Instytucie Służby Zdrowia.

 

ZOBACZ: Dania zawiesza użycie szczepionki AstraZeneca. Szczepienia nią wstrzymało sześć krajów

 

Nieoficjalnie wiadomo, że wstrzymano użycie preparatu w związku z wydarzeniem na Sycylii, gdzie w środę w wyniku zatrzymania pracy serca zmarł 43-letni żołnierz, służący w miejscowości Augusta. Dzień wcześniej został zaszczepiony przeciwko Covid-19 preparatem AstraZeneca. Zbadane zostaną dawki z tej samej serii.

 

Śledztwo w tej sprawie wszczęła miejscowa prokuratura. Jednocześnie media poinformowały o osobnym śledztwie, prowadzonym w Katanii także na Sycylii w związku ze śmiercią 50-letniego policjanta. Zmarł on 12 dni po otrzymaniu szczepionki AstraZeneca z tej samej zablokowanej serii.

 

Prokuratura: dawki z zablokowanej serii są w całej Europie

 

- W całej Europie znajdują się tysiące fiolek z zatrzymanej we Włoszech serii szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca o numerze ABV2856 - poinformowała w czwartek prokuratura w mieście Siracusa, prowadząca dochodzenie w sprawie śmierci zaszczepionego tym preparatem 43-letniego żołnierza.

 

Szefowa prokuratury w Siracusa na Sycylii Sabrina Gambino powiedziała Ansie: "to jest seria, która została sprzedana zarówno do Włoch, jak i do reszty Europy. Prowadzimy dochodzenie, ale niestety nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę liczbę osób, których dotyczy ta sprawa".

 

- Nie chcemy wywoływać alarmu, ale nasza decyzja jest podyktowana troską o ochronę zdrowia publicznego - dodała.

 

Inne kraje zawieszają stosowanie szczepionki

 

Po decyzji władz duńskich, szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymali także Norwegowie i Islandczycy.

 

Wcześniej w czwartek poinformowano, że Dania tymczasowo zawiesza stosowanie szczepionki przeciw COVID-19, produkowanej przez firmę AstraZeneca. Powodem tej decyzji jest zaobserwowanie kilku przypadków zakrzepów krwi u osób zaszczepionych - poinformowało duńskie Ministerstwo Zdrowia.

 

Na podobny krok zdecydowały się w ubiegłym tygodniu władze Austrii. Miało to związek ze śmiercią 49-letniej kobiety oraz wystąpieniu zatoru płuc u drugiej. Decyzja została podjęta mimo braku dowodów na bezpośredni związek ze szczepieniem.

 

Koncern AstraZeneca wydał komunikat, w którym zapewnia, że bezpieczeństwo osób przyjmujących jego leki jest "najwyższym priorytetem" i było ono w przypadku tego preparatu "wnikliwie badane w trzeciej fazie testów klinicznych (...) a pozyskane dane dowodzą, że szczepionka była ogólnie dobrze tolerowana".

 

emi/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie