Szczepionka AstraZeneca działa na brazylijski wariant koronawirusa?

Świat
Szczepionka AstraZeneca działa na brazylijski wariant koronawirusa?
PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Z przedstawionych danych wynika, że stosowana obecnie szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna wobec wariantu brazylijskiego

Szczepionka firmy AstraZeneca może być skuteczna przeciwko wariantowi brazylijskiemu koronawirusa - sugerują wstępne, nieopublikowane jeszcze badania. Oficjalne wyniki mogą być opublikowane jeszcze w marcu 2021 r.

Badania prowadzą specjaliści z University of Oxford, bliższe szczegóły nie są jednak znane. Reuters powołuje się na anonimowe źródło, którym najprawdopodobniej jest badacz tej uczelni, który jednak nie chce ujawniać swego nazwiska do momentu oficjalnego przedstawienia rezultatów badań.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: szukają nosiciela brazylijskiej mutacji koronawirusa. Nie podał swoich danych

 

Z przedstawionych danych wynika, że stosowana obecnie szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna wobec wariantu brazylijskiego. Jeśli się to potwierdzi - będzie to oznaczać, że w ochronie przed tym koronawirusem SARS-CoV-2 nie trzeba byłoby wprowadzić szczepionki nowej generacji.

 

Pochodzi z Amazonii?

 

Brazylijski wariant koronawirusa oznaczony symbolem P1, znany też jako 20J/501Y.V3, pochodzi prawdopodobnie z miasta Manaus w Amazonii. Wywołuje zaniepokojenie, gdyż zawiera mutację podobną, co wariant południowoafrykański. A ze wstępnych opublikowanych badań wynika, że ta ostatnia odmiana koronawirusa jest wyraźnie mniej podatna na działania szczepionki AstraZeneca.

 

ZOBACZ: Austria: po śmierci kobiety wstrzymano szczepienia z użyciem preparatu AstraZeneca

 

Przed kilkoma dniami opublikowano badania sugerujące, że szczepionka CoronaVac chińskiej firmy Sinovac Biotech nie jest zbyt skuteczna wobec brazylijski wariantu koronawirusa. Badania przeprowadzono w laboratorium z użyciem osocza osób zaszczepionych, które konfrontowano z tym patogenem.

 

AstraZeneca ani University of Oxford nie komentują na razie najnowszych wyników badań dotyczących produkowanej przez tę firmę szczepionki. Wariant brazylijski na razie rzadko jest wykrywany w Europie. W Wielkiej Brytanii wykryto niedawno sześć przypadków tego zakażenia.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie