Cyfrowe dzieło sztuki sprzedane za równowartość 69 mln dolarów

Kultura
Cyfrowe dzieło sztuki sprzedane za równowartość 69 mln dolarów
christies.com/press
Praca "Everydays - The First 5000 Days" jest cyfrowym kolażem 5000 futurystycznych obrazów

Zakończyła się aukcja dzieła sztuki w formie NFT opartego na blockchainie. "Everydays - The First 5000 Days", autorstwa Mike'a Winkelmanna, znanego również jako Beeple zostało sprzedane za równowartość 69 mln dolarów.

Christie's stał się pierwszym domem aukcyjnym, który będzie sprzedawał w pełni cyfrowe dzieła sztuki w formie tzw. tokenu NFT, który reprezentuje dane aktywa (w tym przypadku kolaż) w oparciu o technologię blockchain. Ma to zagwarantować unikalność dzieła i jego oryginalność. Pierwsza w historii aukcja tego typu rozpoczęła się 25 lutego i zakończyła 11 marca.  

 

ZOBACZ: W pełni cyfrowe dzieło sztuki na aukcji Christie's. Można za nie zapłacić kryptowalutą

 

Mowa o "Everydays - The First 5000 Days". Po lawinie ponad 180 ofert w ciągu ostatniej godziny aukcji plik JPG wykonany przez Mike'a Winkelmanna, artystę cyfrowego znanego jako Beeple, został w czwartek sprzedany przez Christie’s na aukcji internetowej za równowartość 69,3 mln dolarów. Cena była nowym rekordem dla dzieła sztuki, które istnieje tylko cyfrowo, pobijając rekordy aukcyjne dla obrazów fizycznych. Dwutygodniowa licytacja rozpoczęła się od 100 dolarów z "nieznaną" szacowaną wartością. To pierwsza tego rodzaju aukcja.

 

Popularyzacja kryptowalut

 

Wraz z popularyzacją kryptowalut - w tym przede wszystkim Bitcoina - stanowiącego, zdaniem niektórych, rodzaj cyfrowego złota - rośnie także świadomość na temat ich użyteczności. I to nie tylko jako elektronicznego środka płatniczego, czego przykładem jest możliwość kupna akcji Tesli za wirtualną walutę. Rozwój technologii blockchain (bazy danych przechowującej informacje o transakcjach) przyczynił się do powstania wielu projektów, które emitują tokeny, czyli aktywa cyfrowe pełniące pewną, z góry ustaloną funkcję w danym informatycznym ekosystemie. 

 

ZOBACZ: Aseksualna figurka kobiety. Czyli czego nie wiemy o dominacji płci

 

Stąd niedaleko do tokenów NFT (ang. non-fungible token, czyli tokenów niewymiennych), które w ostatnim czasie zyskują na znaczeniu w świecie cyfrowym, a wkrótce - m.in. za sprawą domu aukcyjnego Christie's - także w świecie rzeczywistym. 

 

Czym jest NFT?

 

NFT to specjalny rodzaj tokena kryptograficznego, który reprezentuje coś unikalnego. W tym przypadku jest to cyfrowe dzieło sztuki. Można je kupować i sprzedawać, a ich własność i unikalność kontrolowana jest dzięki technologii blockchain. Ten "łańcuch bloków" jest w rzeczywistości zdecentralizowaną (czyli nie posiadającą centralnych jednostek zarządzających) i rozproszoną bazą danych zawierającą informację o transakcjach lub zdarzeniach.

 

Technologia ta sprawia, że artysta może wystawić na sprzedaż dzieło sztuki, natomiast kupujący nabywa unikalny token, który reprezentuje to dzieło, a następnie może udowodnić jego autentyczność poprzez blockchain.

 

Praca "Everydays - The First 5000 Days" jest cyfrowym kolażem 5000 futurystycznych obrazów, które wykonał 39-latek. Każdy z nich powstawał kolejno przez 5000 dni poczynając od 1 maja 2007 r. do 7 stycznia 2021 r.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez beeple (@beeple_crap)"Przyjmujemy płatności w kryptowalutach"

 

Winkelmann jest znanym artystą cyfrowym, którego na Instagramie obserwuje ponad 1,8 mln osób. Tworzy filmy i grafiki dla celebrytów, takich jak Ariana Grande, Justin Bieber i Katy Perry, a także ekspozycje dla dużych marek jak Louis Vuitton, Nike czy Apple.

 

To nie pierwsze dzieło oparte na tej technologii. Stworzona przez niego kolekcja zatytułowana "2020 Everydays" zawierająca 20 dzieł sztuki cyfrowej 3D opartej na NFT została sprzedana w grudniu za 3,5 miliona dolarów.

 

- Jestem zaszczycony, że reprezentuję społeczność sztuki cyfrowej podczas tej historycznej aukcji - powiedział artysta. 

ac/msl/sgo/ polsatnews.pl, nytimes.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie