W pełni cyfrowe dzieło sztuki na aukcji Christie's. Można za nie zapłacić kryptowalutą

Kultura
W pełni cyfrowe dzieło sztuki na aukcji Christie's. Można za nie zapłacić kryptowalutą
christies.com/press
Praca jest cyfrowym kolażem 5000 futurystycznych obrazów, które wykonał 39-latek. Każdy z nich powstawał kolejno przez 5000 dni poczynając od 1 maja 2007 r. do 7 stycznia 2021 r.

Christie's ogłosił, że stanie się pierwszym domem aukcyjnym, który będzie sprzedawał w pełni cyfrowe dzieła sztuki w formie tzw. tokenu NFT, który reprezentuje dane aktywa (w tym przypadku kolaż) w oparciu o technologię blockchain. Ma to zagwarantować unikalność dzieła i jego oryginalność. Pierwsza z historii aukcja tego typu rozpocznie się 25 lutego. Za pracę będzie można zapłacić kryptowalutą.

Wraz popularyzacją kryptowalut - w tym przede wszystkim Bitcoina - stanowiącego, zdaniem niektórych, rodzaj cyfrowego złota - rośnie także świadomość na temat ich użyteczności. I to nie tylko jako elektronicznego środka płatniczego, czego przykładem jest możliwość kupna akcji Tesli za wirtualną walutę. Rozwój technologii blockchain (bazy danych przechowującej informacje o transakcjach) przyczynił się do powstania wielu projektów, które emitują tokeny, czyli aktywa cyfrowe pełniące pewną, z góry ustaloną funkcję w danym informatycznym ekosystemie. 

 

ZOBACZ: Aseksualna figurka kobiety. Czyli czego nie wiemy o dominacji płci

 

Stąd niedaleko do tokenów NFT (ang. non-fungible token, czyli tokenów niewymiennych), które w ostatnim czasie zyskują na znaczeniu w świecie cyfrowym, a wkrótce - m.in. za sprawą domu aukcyjnego Christie's - także w świecie rzeczywistym. 

 

Czym jest NFT?

 

NFT to specjalny rodzaj tokena kryptograficznego, który reprezentuje coś unikalnego. W tym przypadku jest to cyfrowe dzieło sztuki. Można je kupować i sprzedawać, a ich własność i unikalność kontrolowana jest dzięki technologii blockchain. Ten "łańcuch bloków" jest w rzeczywistości zdecentralizowaną (czyli nie posiadającą centralnych jednostek zarządzających) i rozproszoną bazą danych zawierającą informację o transakcjach lub zdarzeniach.

 

Technologia ta sprawia, że artysta może wystawić na sprzedaż dzieło sztuki, natomiast kupujący nabywa unikalny token, który reprezentuje to dzieło, a następnie może udowodnić jego autentyczność poprzez blockchain.


Christie’s wystawi na aukcję dzieło sztuki oparte na NFT zatytułowane "Everydays: The First 5000 Days" autorstwa Mike'a Winkelmanna, znanego również jako Beeple. Aukcja rozpoczyna się 25 lutego i zakończy 11 marca.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez beeple (@beeple_crap)

 

Praca jest cyfrowym kolażem 5000 futurystycznych obrazów, które wykonał 39-latek. Każdy z nich powstawał kolejno przez 5000 dni poczynając od 1 maja 2007 r. do 7 stycznia 2021 r.

 

"Przyjmujemy płatności w kryptowalutach"

 

Winkelmann jest znanym artystą cyfrowym, którego na Instagramie obserwuje ponad 1,8 mln osób. Tworzy filmy i grafiki dla celebrytów, takich jak Ariana Grande, Justin Bieber i Katy Perry, a także ekspozycje dla dużych marek jak Louis Vuitton, Nike czy Apple.

 

To nie pierwsze dzieło oparte na tej technologii. Stworzona przez niego kolekcja zatytułowana "2020 Everydays" zawierająca 20 dzieł sztuki cyfrowej 3D opartej na NFT została sprzedana w grudniu za 3,5 miliona dolarów.

 

 

- Jestem zaszczycony, że reprezentuję społeczność sztuki cyfrowej podczas tej historycznej aukcji - powiedział artysta. 

 

Licytacja "Everydays: The First 5000 Days" rozpocznie się od 100 USD z "nieznaną" szacowaną wartością, ponieważ jest to pierwsza tego rodzaju aukcja.

 

Ponadto po raz pierwszy dom aukcyjny zaakceptuje walutę Ethereum (ETH) jako formę zapłaty.

msl/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie