Posągi Buddy zniszczyli talibowie. O zabytkach przypomniała projekcja 3D

Świat
Posągi Buddy zniszczyli talibowie. O zabytkach przypomniała projekcja 3D
Flickr/fot. Volker Thewalt
Zdjęcie pochodzi z 1974r. W marcu 2001 r. rządzący wówczas Afganistanem talibowie wysadzili posągi w powietrze

W 20. rocznicę zniszczenia przez talibów jednych z największych na świecie posągów Buddy w pochodzącym z VI w. kompleksie świątynnym w mieście Bamian w Afganistanie przypomniano o zabytkach, prezentując trójwymiarową projekcję.

We wtorek wieczorem pod pustymi wnękami skalnymi, w których wcześniej stały wysokie na 53 i 37 m posągi, zgromadziły się setki osób ze świecami. Później przedstawiono trójwymiarową rekonstrukcję największej rzeźby.

 

ZOBACZ: Egipt: odkryto prawdopodobnie najstarszy na świecie browar

 

 

"Takie momenty przypominają nam, jak wielkie skarby utraciliśmy" - powiedziała agencji AFP jedna z uczestniczek uroczystości.

Zniszczone przez talibów 

W marcu 2001 r. rządzący wówczas Afganistanem talibowie wysadzili posągi w powietrze. Był to element prowadzonej przez nich szerszej kampanii niszczenia przedislamskiego dziedzictwa kraju - przypomina AFP.

 

ZOBACZ: Obraz Banksy'ego na aukcji. Pieniądze trafią do służby zdrowia

 

 

Wielkie posągi Buddy były tylko częścią kompleksu świątynnego w Bamjanie, w skład którego wchodziły także mniejsze posągi, klasztory i świątynie. Zaczęto je budować w VI w., gdy buddyzm był w regionie dominującą religią. Zniszczenie słynnych zabytków spotkało się z powszechną krytyką na całym świecie.

ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie