Obraz Banksy'ego na aukcji. Pieniądze trafią do służby zdrowia

Świat
Obraz Banksy'ego na aukcji. Pieniądze trafią do służby zdrowia
Instagram/banksy
W. Brytania: obraz Banksy'ego będący hołdem dla służby zdrowia trafi na aukcję

Obraz Banksy'ego, brytyjskiego artysty street-artowego, na którym chłopiec zamiast leżących w koszu figurek Batmana i Supermana wybiera do zabawy nową superbohaterkę - pielęgniarkę walczącą z pandemią koronawirusa - zostanie sprzedany na aukcji - poinformował dom aukcyjny Christie's.

Jak podano w poniedziałek, dochód z aukcji, która odbędzie się 23 marca w londyńskim domu aukcyjnym Christie's, zostanie przekazany brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS. Christie's szacuje, że dzieło może osiągnąć cenę 2,5-3,5 mln funtów.

 

ZOBACZ: Statek Banksy'ego potrzebuje pomocy. Jest przeładowany

 

Obraz zatytułowany "Game Changer" pojawił się na ścianie szpitala w Southampton na południu Anglii w maju zeszłego roku, gdy trwała pierwsza fala pandemii koronawirusa. Dołączona do niego była notka: "Dzięki za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że to trochę rozjaśni to miejsce, nawet jeśli jest tylko w czerni i bieli". Teraz jego oryginał zostanie sprzedany, zaś w szpitalu pozostanie reprodukcja.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

 

Dzieło nawiązuje do pandemii 

Nieujawniający swojej tożsamości artysta często tworzy prace stanowiące komentarz do bieżących wydarzeń, a "Game Changer" to jedno z kilku jego dzieł nawiązujących do trwającej pandemii. W lipcu zeszłego roku zamieścił na Instagramie wideo, które przedstawia malowanie przez niego w wagonie londyńskiego metra graffiti zachęcające do noszenia maseczek, z kolei na innym odnosi się do rozpowszechnionej w czasie pandemii pracy z domu.

 

ZOBACZ: Kolejne dzieło Banksy'ego skradzione. Złodzieje mogli użyć piły

 

"»Game Changer« to uniwersalny hołd dla wszystkich, którzy na całym świecie walczą na pierwszej linii frontu tego kryzysu. W czasie, gdy możemy odważyć się mieć nadzieję i spojrzeć na życie po pandemii, ważne jest, aby zastanowić się nad wieloma symbolami siły i nadziei, które widzieliśmy na całym świecie od początku 2020 roku. »Game Changer« Banksy'ego był światłem dla personelu i pacjentów Southampton General Hospital i życzeniem artysty było, aby następnie wystawić go na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz NHS" - oświadczyła Katharine Arnold z Christie's.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie