Nietypowe znalezisko podczas remontu. Tora... spadła na głowę

Kultura
Nietypowe znalezisko podczas remontu. Tora... spadła na głowę
Polsat News
Torę znaleziono podczas prac na rynku w Koluszkach

Przez lata nikt nie wiedział o jej istnieniu. 77 lat temu, tuż przed likwidacją getta w Koluszkach, Żydzi ukryli Torę z tamtejszej synagogi. Przypadkowo odnaleziona w tym roku na poddaszu jednej z kamienic księga, została zaprezentowana w poniedziałek.

Ta święta dla Żydów księga to wyjątkowe znalezisko. Tora zaprezentowana w poniedziałek światu, leżała od czasu drugiej wojny światowej w ukryciu, na poddaszu jednej z koluszkowskich kamienic. Z zapisów na zwojach wynika, że synagodze podarowała ją rodzina Grunwaldów, a dokładnie nowożeńcy.

 

- Tora to dla nas natchnienie, to instrukcja obsługi funkcjonowania narodu Izraela - mówił reporterce Polsat News Dawid Gurfinkiel z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

 

Najlepiej zachował się fragment księgi Estery przechowywany w specjalnej tubie. Prawdopodobnie dlatego papier udało uchronić się przed wilgocią.

 

ZOBACZ: Gmina Żydowska Wyznaniowa wzbogaciła się o nową Torę

 

Odkrycie budowlańców 

 

Podczas prac na rynku w Koluszkach Torę przypadkowo znaleźli budowlańcy. To tam w czasie wojny mieściło się getto zlikwidowane dokładnie 77 lat temu. Prawdopodobnie jego mieszkańcy ukryli świętą księgę przed Niemcami.

 

WIDEO: święta księga znaleziona podczas remontu w jednej z koluszkowskich kamienic:

 

  

 

- Podczas rozbiórki jednego z domów po prostu na głowę spadł pakunek. Okazało się, że jest to Tora - powiedział Mateusz Jaśkiewicz, prezes stowarzyszenia Historia Koluszek.

 

Jej prezentacja była najważniejszym punktem obchodów likwidacji koluszkowskiego getta, w którym Niemcy zamknęli 3 tys. Żydów.

ac/hlk/ "Wydarzenia", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie