Egipt: odkryto prawdopodobnie najstarszy na świecie browar

Świat
Egipt: odkryto prawdopodobnie najstarszy na świecie browar
PAP/EPA/EGYPTIAN DEPARTMENT OF ANTIQUITIES / HANDOUT
Browar prawdopodobnie pochodzi z czasów króla Narmera

Archeolodzy odkryli w Egipcie pozostałości liczącego 5 tys. lat browaru, który mógł wytwarzać tysiące litrów piwa. Może to być najstarszy na świecie browar o dużej produkcji - poinformowało egipskie ministerstwo ds. starożytności.

Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, poinformował w sobotę, że egipscy i amerykańscy archeolodzy odnaleźli browar w Abydos, ponad 450 kilometrów na południe od Kairu.

 

ZOBACZ: Odkrycie, które zmieni historię. Trumny sprzed 3 tysięcy lat w egipskiej świątyni

 

Jak dodał, browar prawdopodobnie pochodzi z czasów króla Narmera, założyciela I dynastii, panującego w latach 3150-3125 p.n.e. i uważanego za władcę, który zjednoczył Górny i Dolny Egipt.

 

fot. PAP/EPA/EGYPTIAN DEPARTMENT OF ANTIQUITIES / HANDOUT

 

Browar o zdolności produkcyjnej 22,4 tys. litrów był podzielony na osiem części o długości 20 metrów i szerokości 2,5 metra. W każdej z nich znajdowało się około 40 glinianych naczyń służących do podgrzewania mieszanki ziaren i wody do produkcji piwa - powiedział Waziri.

 

ZOBACZ: Piwo w pubie tylko po podaniu nazwiska i danych kontaktowych

 

Ministerstwo ds. starożytności podało, że jako pierwsi o istnieniu browaru wspomnieli brytyjscy archeolodzy na początku XX wieku, ale nie potrafili określić jego położenia.

 

fot. PAP/EPA/EGYPTIAN DEPARTMENT OF ANTIQUITIES / HANDOUT

 

Dr Matthew Adams, jeden z badaczy, którzy dokonali odkrycia, powiedział, że piwo prawdopodobnie było używane podczas rytuałów pogrzebowych pierwszych królów Egiptu.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie