Kobieta zmarła po szczepieniu. Agencja leków zbadała serię preparatu

Świat
Kobieta zmarła po szczepieniu. Agencja leków zbadała serię preparatu
PAP/EPA/Andrea Fasani
"Wada jakości jest mało prawdopodobna" - przekonuje EMA

Europejska Agencja Leków oceniła po wstępnej kontroli, że seria szczepionki wyprodukowanej przez AstraZenecę, po podaniu której zmarła kobieta w Austrii, spełnia standardy bezpieczeństwa. "Wada jakości jest mało prawdopodobna" - czytamy w komunikacie EMA.

Chodzi o serię ABV5300 wyprodukowaną przez AstraZenecę. Została ona dostarczona do 17 krajów UE - w tym do Polski - i zawiera milion dawek szczepionki. Austria, a także Estonia, Litwa, Luksemburg i Łotwa wstrzymały szczepienia tą serią. 

 

"Wada jakości jest mało prawdopodobna" - podkreślono w komunikacie, zaznaczając przy tym, że będą prowadzone dalsze analizy w tej sprawie. 

 

"Na 9 marca 2021 r. odnotowano 22 przypadki zdarzeń zakrzepowo-zatorowych wśród trzech milionów osób zaszczepionych szczepionką COVID-19 AstraZeneca w Europejskim Obszarze Gospodarczym" - wyjaśniono. Liczba ta "nie jest wyższa, niż obserwowana w populacji ogólnej". 

 

Austria: po śmierci kobiety wstrzymano szczepienia

 

Przypomnijmy: władze Austrii zdecydowały w niedzielę o wstrzymaniu szczepień przeciw Covid-19 z użyciem partii preparatu AstraZeneca po śmierci 49-letniej kobiety oraz wystąpieniu zatoru płuc u drugiej.

 

Jak poinformował federalny urząd ds. bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej (BASG), kobieta zmarła w wyniku zaburzeń krzepnięcia krwi, zaś druga, 35-latka, dostała zatoru płuc, spowodowanego zakrzepem.

 

 

jo/zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie