Kanada. Nowe ognisko koronawirusa wśród zaszczepionych osób

Świat
Kanada. Nowe ognisko koronawirusa wśród zaszczepionych osób
PAP/EPA/Mauricio Duenas Castaneda
Szczepienia przeciw koronawirusowi trwają na całym świecie. Nie zatrzyma to jednak całkowicie jego transmisji - podkreślają lekarze

Pozytywny wynik testu na zakażenie koronawirusem stwierdzono u dwóch pracowników i dziesięciu rezydentów domu opieki długoterminowej "Cottonwoods Care Center" w kanadyjskim mieście Kelowna (Kolumbia Brytyjska). Władze poinformowały, że część z tych osób została wcześniej "w pełni zaszczepiona", czyli przyjęli dwie dawki preparatu przeciwko COVID-19.

Szczepienia personelu i mieszkańców "Cottonwoods" rozpoczęły się w lutym. W ciągu miesiąca udało się zaszczepić 82 procent mieszkańców i 65 procent personelu - poinformowali miejscowi urzędnicy.

 

ZOBACZ: Kanada: politycy wyjechali na zagraniczny urlop. Wcześniej apelowali, by zostać w domu

 

Mimo to w domu opieki długoterminowej pojawiło się ognisko koronawirusa wśród zaszczepionych osób. Zakażenie wykryto u dziesięciu mieszkańców i dwóch pracowników.

 

 

Do sytuacji odniosła się dr Bonnie Henry, naczelny lekarz Kolumbii Brytyjskiej, która przypomniała, że szczepienia nie zatrzymają całkowicie transmisji koronawirusa. - Można zakazić nawet wtedy, gdy ludzie są w pełni zaszczepieni - powiedziała podczas konferencji prasowej. Przekazała, że dzięki szczepionkom "choroba wydaje się być łagodniejsza i nie przenosi tak bardzo, a także ma mniej gwałtowny przebieg".

 

 

Poinformowała, że zakażenie wykryto u kilku osób, które otrzymały dwie dawki preparatu. - To przypomina nam, że chociaż jesteśmy przekonani, iż szczepionka jest bardzo skuteczna i zapobiega ciężkim chorobom oraz śmierci, niekoniecznie oznacza, że wszystkie zakażenia zostaną zatrzymane - podkreśliła.

 

Wirus osłabnie wiosną i latem

 

W trakcie konferencji zasygnalizowała, że w nadchodzących tygodniach Kolumbia Brytyjska złagodzi obowiązujące na jej terytorium obostrzenia.

 

ZOBACZ: "Kanadyjczycy są aresztowani i wywożeni". Prawnicy reagują na koronawirusowe restrykcje

 

Dotyczyć to będzie przepisów dotyczących uprawiania sportu i wydarzeń sportowych oraz organizacji ceremonii religijnych.

 

Dr Henry powiedziała, że wraz z nadejściem wiosny i lata transmisja wirusa prawdopodobnie osłabnie, ale w mocy pozostaną ograniczenia tj. konieczność noszenia maseczek i utrzymywania odpowiedniego dystansu od innych osób na ulicy, w sklepach i środkach komunikacji miejskiej.

 

W Kanadzie od początku pandemii wykryto łącznie 893,518 przypadki zakażeń Covid-19. Odnotowano 22,304 zgony. Zaszczepiono łącznie 1,380,063 osób.

rsr/grz/ CBC Canada, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie