Niepożądane odczyny poszczepienne. Który preparat powoduje ich najwięcej?

Polska
Niepożądane odczyny poszczepienne. Który preparat powoduje ich najwięcej?
PAP/EPA/FEHIM DEMIR
W Polsce odnotowano ponad 3,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych

W Polsce odnotowano 2172 niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionce firmy Pfizer, 59 po szczepionce firmy Moderna i 1446 - po szczepionce firmy AstraZeneca - poinformowała w środę wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Wiceminister zdrowia wraz z wiceminister edukacji i nauki Marzeną Machałek przedstawiała w środę na posiedzeniu połączonych sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia informację na temat szczepień ochronnych przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w placówkach oświatowych.

 

ZOBACZ: Dworczyk: od 11 marca rejestracja osób w wieku 69 lat na szczepienie

 

Goławska pytana była przez posłów m.in. o niepożądane odczyny poszczepienne (nop) w przypadku szczepień przeciw COVID-19. W Polsce szczepienia prowadzone są trzema szczepionkami od firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

 

Wiceminister zdrowia podała, że jeśli chodzi o szczepienia preparatem firmy Pfizer do tej pory w Polsce odnotowano 2172 zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 57 ciężkich, 345 poważnych i 1770 łagodnych. Dla szczepionki Moderna odnotowano 59 zgłoszeń nop, z czego 49 łagodnych, 8 poważnych, 2 ciężkie, a dla szczepionki AstraZeneca zgłoszono 1446 nop, z czego 4 ciężkie, 136 poważne i 1306 łagodne. Zaznaczyła, że są to dane na 2 marca.

 

30 zgonów

 

- Mamy zidentyfikowanych 30 zgonów, które są skojarzone z podaniem szczepionki. Natomiast nie jest potwierdzone sekcją zwłok, że była to jedyna przyczyna zgonu - poinformowała Goławska.

 

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęto 27 grudnia ub.r.

 

ZOBACZ: Szczepienia mniej skuteczne u seniorów? Najnowsze badania

 

W Polsce podano dotychczas 4 086 863 dawki szczepionki - 2 641 693 pierwszej i 1 445 170 drugiej - poinformowano w środę na rządowej stronie gov.pl. Podano na niej także, że od początku szczepień w Polsce przeciw COVID-19, po iniekcjach zgłoszono 4 464 niepożądane odczyny, w tym większość łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

 

Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się 12 lutego. Nauczyciele szczepieni są preparatem firmy AstraZeneca.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie