Dworczyk: od 11 marca rejestracja osób w wieku 69 lat na szczepienie

Polska
Dworczyk: od 11 marca rejestracja osób w wieku 69 lat na szczepienie
Polsat News
Michał Dworczyk o wzrastającej liczbie przypadków zachorowań na COVID-19.

W drugim kwartale do Polski dotrze 15 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Z kolei w czwartek o godz. 6 rano rozpocznie się rejestracja osób w wieku 69 lat na szczepienia przeciw koronawirusowi - poinformował na konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował w środę, że rejestracja osób w wieku 69 lat na szczepienia rozpocznie się w czwartek rano.

 

Rejestracja od 11, szczepienia 22 marca

 

- Wszystkie osoby z rocznika 1952 mogą zapisywać się na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19 - powiedział w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

 

Michał Dworczyk podał na konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu harmonogram szczepień na marzec. Zgodnie z nim 7 marca zakończyły się szczepienia nauczycieli, a 8 marca rozpoczęły się dodatkowe szczepienia grupy "0" czyli medyków. 10 marca rozpoczęła się rejestracja pacjentów chorych przewlekle.

 

ZOBACZ: Ponad 17 tys. nowych przypadków. Rekordowa liczba pacjentów pod respiratorami

 

Z kolei w czwartek 11 marca rozpocznie się rejestracja seniorów w wieku 69 lat. Dodał, że osoby te otrzymają szczepionkę firmy AstraZeneca. "To grupa ponad 460 tys. osób. Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób zdecyduje się najpierw zarejestrować, a później zaszczepić" - powiedział Dworczyk.

 

Dworczyk zapowiedział, że rejestracja telefoniczna poprzez bezpłatną infolinię 989 rozpocznie się o godz. 6:00. Można także korzystać z e-rejestracji na stronie gov.pl/szczepimysie lub wysłać SMS na numer 664 908 556.

 

WIDEO - Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, o szczepieniach kolejnej grupy pacjentów

  

Szczepienia służb od 29 marca

 

Z harmonogramu szczepień wynika także, że w przyszły poniedziałek 155 marca rozpocznie się szczepienie pacjentów chorych przewlekle.

 

Z kolei szczepienia pacjentów w wieku 69 lat z rocznika 1952 rozpoczną się 22 marca.

 

ZOBACZ: 15 mln dawek szczepionek ma dotrzeć do Polski do połowy roku

 

29 marca rozpoczną się z kolei szczepienia funkcjonariuszy służb.

 

Michał Dworczyk zapowiedział także, że w następnym tygodniu przedstawione zostaną harmonogramy szczepień na następne miesiące. . Zapowiedział, że te harmonogramy trafią najpierw do punktów szczepień, bo to one muszą "wystawić" wolne terminy w centralnym kalendarzu. Zadeklarował, że niemal równocześnie te informacje zostaną przekazane do wiadomości publicznej.

 

15 mln szczepionek w drugim kwartale

 

Minister Dworczyk podał, że szefowa Komisji Europejskiej skontaktowała się z premierem Morawieckim informując o dodatkowych dostawach szczepionki firmy Pfizer. Zgodnie z tą informacją do Polski jeszcze w marcu trafić ma dodatkowych 335 tys. szczepionek tej firmy.

 

W sumie w drugim kwartale do Polski trafić ma 15 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, co wynika z aktualnych prognoz dostawców - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Do Polski ma dotrzeć 3,4 mln dawek szczepionki Pfizera, 2,9 mln dawek szczepionki Moderny, 6,270 mln dawek szczepionki AstraZeneca oraz 2,5 mln dawek jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson.

 

- Jeżeli producenci wywiążą się ze swoich deklaracji, spowoduje to bardzo znaczące przyspieszenie programu szczepień w Polsce - powiedział Dworczyk. Cieszymy się z tego i przygotowujemy się do tego - zapowiedział. - Punkty szczepień będą dostawały od końca tego tygodnia informacje szczegółowe pozwalające na przygotowanie się do zwiększenia przepustowości - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

 

W Polsce wykonano jak dotąd ponad 4 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,4 mln drugą dawką. W środę ruszyły zapisy na szczepienia dla pacjentów przewlekle chorych. Ich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek 15 marca.

 

ZOBACZ: Grodzisk Mazowiecki wprowadza własny lockdown. "Trzeba zatrzymać transmisję wirusa"

 

Od poniedziałku osoby szczepione przeciw COVID-19 mają ustalany termin drugiej dawki według nowego schematu, z wydłużonymi odstępami między iniekcjami.

 

Szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką AstryZeneki mają być realizowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 12 tygodni, ale nie dłużej niż 84 dni.

 

Szczepionki mRNA od Pfizera i Moderny mają zaś być stosowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 6 tygodni, ale nie dłużej niż 42 dni.

 

Ministerstwo Zdrowia zaleciło, aby ozdrowieńcy byli szczepieni po 6 miesiącach od zachorowania. Zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona później, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2.

 

 

Przygotowania do trzeciej fali

 

Dworczyk zaznaczył na konferencji prasowej, że rząd skupia się na uruchamianiu kolejnych łóżek w szpitalach tymczasowych. - Po to te lecznice były budowane - zaznaczył. - Przy krytyce niektórych polityków opozycji, że nie powinno się tego robić, że to wyrzucone pieniądze. Dzisiaj widzimy, że były to mądrze zainwestowane pieniądze w bezpieczeństwo - ocenił. Poinformował też, że obecnie w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie hospitalizowanych jest ponad dwustu pacjentów.

 

- Są miejsca w Polsce, gdzie potrzebne jest uruchomienie dodatkowych łózek w szpitalach tymczasowych, w taki sposób, by odciążyć placówki stacjonarne, by te nie musiały rezygnować z zabiegów planowych - mówił minister.

 

Wcześniej, w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w woj. mazowieckim uruchomionych zostanie w najbliższym czasie 485 dodatkowych łóżek, a w województwie kujawsko-pomorskim 205. W całej Polsce w najbliższych dniach będzie ok. 1,5 tys. dodatkowych miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19. Na Mazowszu działalność rozpoczynają szpitale tymczasowe w Ostrołęce, Radomiu oraz szpital resortu obrony narodowej na warszawskim Okęciu. Bazę łóżkową poszerza szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym, a szpital tymczasowy w Gdańsku uruchamia kolejne segmenty, by zwiększyć swoja bazę łóżkową.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie