Ptasia grypa w Borowie. Zachorowania w stadzie indyków i kur

Polska
Ptasia grypa w Borowie. Zachorowania w stadzie indyków i kur
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Wielkopolskie: ptasia grypa zaatakowała w Borowie stado indyków i kur, liczące 141 tys. sztuk

W miejscowości Borów (gm. Opatówek, pow. kaliski) ujawniono zachorowania na grypę ptaków w stadzie indyków i kur, liczącym łącznie 141 tys. sztuk - poinformowała we wtorek zastępczyni Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu Ewa Jackiewicz.

- To drugi, potwierdzony przypadek grypy ptaków w powiecie kaliskim. W Borowie ujawniono zachorowania na grypę ptaków w stadzie indyków i kur liczącym 141 tys. sztuk. Występowanie wirusa H5N8 potwierdził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Powiatowe służby weterynaryjne podjęły działania w celu likwidacji zagrożenia - poinformowała Jackiewicz.

 

ZOBACZ: Martwe łabędzie przymarznięte do lodu na Zatoce Puckiej. "To ptasia grypa"

 

Ptasia grypa zaatakowała 15 tygodniowe indyczki (26 tys. sztuk) i czterotygodniowe brojlery (115 tys.)

 

Lekarz weterynarii zaapelowała o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

To oznacza specjalne procedury 

W promieniu trzech kilometrów od ogniska w Borowie zostanie utworzona strefa zapowietrzona; w promieniu 10 kilometrów zagrożona. To oznacza specjalne procedury dla hodowców na tym terenie. Polegają one na pobieraniu wymazów u ptaków w celu monitorowania stad. Zakażone stado zostanie zagazowane i zutylizowane.

 

Pierwszy przypadek ptasiej grypy na terenie powiatu kaliskiego ujawniono w ubiegłym tygodniu, 5 marca w miejscowości Szkurłaty (gm. Żelazków) w stadzie kaczek liczącym około 4000 sztuk.

 

ZOBACZ: Sopot w strefie "czerwonej". Zidentyfikowano źródło zakażeń

 

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

Zalecenia dla hodowców 

Hodowcom drobiu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

 

ZOBACZ: Wirus ptasiej grypy u ludzi. Jest stanowisko WHO

 

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie