Sopot w strefie "czerwonej". Zidentyfikowano źródło zakażeń

Polska
Sopot w strefie "czerwonej". Zidentyfikowano źródło zakażeń
PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni, Zdjęcie ilustracyjne
Według rządowego projektu, Sopot może trafić do "czerwonej" strefy z dodatkowymi obostrzeniami

Sopot znalazł się w czerwonej strefie powiatów, w których obowiązują największe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. To skutek wyjazdu sopockich seniorów na wycieczkę. Na kornonawirusa zachorowały 33 osoby (seniorzy i ich bliscy).

Duży – w skali Sopotu – wzrost liczby zachorowań doprowadził do tego, że miasto trafiło do strefy czerwonej, co wiąże się z wieloma dodatkowymi obostrzeniami. Obowiązywać one będą od soboty 3 października.

 

ZOBACZ: Żółte i czerwone strefy. Duże miasta łatwiej "wejdą" na listę

 

Jak powiedział w czwartek prezydent Sopotu Jacek Karnowski, w mieście jest ponad 60 aktywnych przypadków.

 

Zakaz organizacji wyjazdów grupowych

 

Wzrost liczby zachorowań na COVID-19 jest spowodowany ogniskiem zarażeń po wyjeździe grupy seniorów (łącznie 33 osób uczestników wyjazdu i ich rodzin).

 

- Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie wszystkich zaleceń sanitarnych. Wciąż obowiązuje zakaz organizacji wyjazdów grupowych w szkołach, ograniczyliśmy lub wręcz odwołaliśmy część wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych – powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Warszawa w strefie zagrożonej dodatkowymi obostrzeniami

 

- Wszystkie służby miejskie pracują w normalnym trybie, ale w zdecydowanie podwyższonym reżimie sanitarnym – dodał Karnowski.

 

Czerwoną strefę odczują m.in. sopocianie korzystający z rynku, na który od soboty będzie mogło wejść jedynie 150 osób, lecz nie więcej niż 4 na jedno stanowisko. Specjalny reżim sanitarny ma też obowiązywać w Aqua Sopot, dostarczającym wodę dla mieszkańców, a służby sanitarne będą działać w systemie zmianowym.

 

Ograniczenie spotkań

 

Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim zaapelowała do seniorów o ograniczenie aktywności – wyjazdów i spotkań towarzyskich.

 

Od 10 marca Dom Pomocy Społecznej w Sopocie jest zamknięty dla osób z zewnątrz, MOPS działa w reżimie sanitarnym.

 

Czerwona strefa oznacza też, że w popularnych restauracjach na deptaku Bohaterów Monte Cassino może być jedna osoba na 4 mkw.

 

- To jest znaczne obostrzenie. Jeszcze jest ciepło, więc część osób będzie mogła siedzieć w ogródkach. Nie może działać Ergo Arena i Opera Leśna. Jesteśmy przed dylematem odwołania kolejnej dużej konferencji, która miała odbyć się w Sopocie. W niedzielę mecz Trefla bez publiczności. To są konkretne straty dla przedsiębiorców, dla Ergo Areny, dla instytucji kultury – powiedział Jacek Karnowski.

 

"Stanowcze reakcje policjantów"

 

Zarówno urząd miasta jak i wszystkie instytucje miejskie pracują w trybie stacjonarnym. W przypadku urzędu wizyta w budynku jest możliwa po wcześniejszym, telefonicznym lub mailowym umówieniu.

 

Jak powiedziała w czwartek oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie Lucyna Rekowska, funkcjonariusze będę egzekwować przestrzeganie obostrzeń, które obowiązują w czerwonych strefach.

 

- Sopoccy policjanci, tak jak dotychczas, będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zaniechanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Funkcjonariusze będą sprawdzać, jak mieszkańcy stosują do obostrzeń i będą stanowczo reagować wobec osób rażąco naruszających przepisy sanitarne – powiedziała w rozmowie z  Rekowska.

 

Jakie obostrzenia w "czerwonej" strefie?

 

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

 

Pozostałe miasta Trójmiasta – Gdańsk i Gdynia – po raz pierwszy zostały objęte żółtą strefą. 

 

Od soboty w czerwonej strefie znajdzie się 16 powiatów i miasto Sopot, a w żółtej 34 powiatów, w tym m.in. Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce oraz Szczecin. Tak wynika z rozporządzenia opublikowanego w Rządowym Centrum Legislacji. Dokument został skierowany do podpisu premiera. Jak dowiedział się z kolei Polsat News, lista powiatów objętych dodatkowymi restrykcjami może się jeszcze wydłużyć.

 

Zgodnie z rządowym projektem, w strefie "czerwonej" znajdą się powiaty:

 • aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim,
 • białostocki w województwie podlaskim,
 • działdowski w województwie warmińsko-mazurskim,
 • gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim,
 • głubczycki w województwie opolskim,
 • kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim,
 • kłobucki w województwie śląskim,
 • limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie
  małopolskim,
 • łęczyński w województwie lubelskim,
 • otwocki w województwie mazowieckim.

Do strefy "żółtej" z kolei trafią powiaty:

 • bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim,
 • bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim,
 • brzeski i oleski w województwie opolskim,
 • bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim,
 • dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim,
 • janowski w województwie lubelskim,
 • kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim,
 • nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim,
 • miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim,
 • ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim,
 • przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim,
 • trzebnicki w województwie dolnośląskim,
 • wysokomazowiecki w województwie podlaskim

WIDEO: od soboty zmiany na liście "czerwonych" i "żółtych" stref

  

 

"Czerwone" i "żółte" strefy

 

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do "czerwonej" strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do "żółtej".

 

W strefie "czerwonej" obowiązuje obecnie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności.

 

W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia. Minister zdrowia o szczegółach

 

W strefie "żółtej" obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

 

Nowe obostrzenia w strefach

 

Obostrzeń będzie jednak więcej i będą one bardziej rygorystyczne. Zapowiedział to we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.  

 

- Podstawą sformułowania nowych obostrzeń jest sytuacja pandemiczna, eskalacja liczby zachorowań, ale chcę podkreślić, że nadal zachowujemy logikę interwencji dobranej do skali zjawiska i interwencji punktowej, a nie ogólnokrajowej. Będziemy reagowali w strefach - mówił minister zdrowia.

 

- Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii, będziemy zaostrzali tą politykę strefowo w zależności od liczby zachorowań - podkreślił Adam Niedzielski.

 

Ograniczenie zgromadzeń i wesel:

 • strefa zielona - maksymalnie 100 osób
 • strefa żółta - maksymalnie 75 osób
 • strefa czerwona - maksymalnie 50 osób

W strefie czerwonej - ograniczenie działalności punktów gastronomicznych, pubów i barów - do godz. 22:00.

 

Wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu nie tylko w "czerwonej", ale też w "żółtej" strefie. - Maseczka jest realnym narzędziem obrony przed koronawirusem w skali ogólnospołecznej – przekonywał minister Niedzielski.

ms/zdr/msl/ polsatnews.pl, PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie