Martwe łabędzie przymarznięte do lodu na Zatoce Puckiej. "To ptasia grypa"

Polska
Martwe łabędzie przymarznięte do lodu na Zatoce Puckiej. "To ptasia grypa"
U ptaków potwierdzono wirus ptasiej grypy

W okolicach nadmorskiego Swarzewa na wodach Zatoki Puckiej znaleziono trzy martwe łabędzie. Ich zdjęcia - z apelem o niezbliżanie się - opublikowała lokalna straż miejska. - Badania tych ptaków wykazały dodatni wynik testu na ptasią grypę - powiedział polsatnews.pl Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku Marek Karwacki.

Na udostępnionych fotografiach widać martwe łabędzie przymarznięte do lodu.

 

"Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Władysławowo o niezbliżanie się do łabędzi na Zatoce Puckiej oraz do innych ptaków przebywających w naszej gminie. Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia ptasiej grypy w związku ze stwierdzeniem w przeciągu ostatnich dni dużej liczby martwych zwierząt w Powiecie Puckim" - napisała w poniedziałek Straż Miejska we Władysławowie.

 

🚨🚨🚨‼ UWAGA ‼🚨🚨🚨 👮📣 Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Władysławowo o niezbliżanie się do łabędzi na Zatoce...

Opublikowany przez Straż Miejska we Władysławowie Poniedziałek, 15 lutego 2021

 

Potwierdzono ptasią grypę

 

Informacje o wystąpieniu ogniska ptasiej grypy u trzech padłych ptaków potwierdził polsatnews.pl Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku Marek Karwacki.

 

- Podjęliśmy działania. Wydaliśmy rozporządzenie z wyznaczeniem obszaru zagrożonego - 10 km od miejsca znalezienia łabędzi - mówił.

 

ZOBACZ: Bielik, bocian i 11 kruków - odnaleziono martwe ptaki. Ktoś mógł je otruć

 

Na obszarze zagrożonym zakazuje się m.in utrzymywania drobiu na świeżym powietrzu, chyba, że teren jest specjalnie odgrodzony czy pojenia wodą pochodzącą z naturalnych źródeł.

 

Jak dodał Karwacki, w planach jest sporządzenie spisu miejsc utrzymywania drobiu w tym rejonie. Hodowcy będą musieli m.in. wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami do budynków.

 

Niegroźny dla ludzi

 

Weterynarz podkreślił, że wirus ptasiej grypy nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Wspomniał także o trzech padłych ptakach w Chałupach. Tam jednak nie potwierdzono zakażenia.

ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie