Psy pomogą w wykrywaniu COVID-19. To pierwsze takie szkolenie w Polsce

Polska
Psy pomogą w wykrywaniu COVID-19. To pierwsze takie szkolenie w Polsce
opolskie.kas.gov.pl
KAS: służbowe psy administracji skarbowej pomogą w wykrywaniu COVID-19

Psy służbowe KAS, Negrita, Sony, Bruce i Hunter, jako pierwsze w Polsce pomogą w wykrywaniu COVID-19 - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Trwające 8 tygodni szkolenie psów to pionierski francusko-polski projekt - dodała.

"Cztery zespoły kynologiczne przewodników z psami KAS z izb administracji skarbowej z Opola, Rzeszowa, Gdyni oraz Warszawy, zostaną przeszkolone we wczesnym wykrywaniu COVID-19 u ludzi" - wyjaśniła Wielanek.

 

ZOBACZ: Grupa psów w Rzymie przejdzie szkolenie. Nauczą się wykrywać węchem COVID-19

 

Pilotażowe szkolenie odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie. "Psy zostaną nauczone rozpoznawania zapachu COVID-19, pobranego od osób zarażonych wirusem" - wytłumaczyła.

 

gov.pl

Francusko-polski projekt

Program szkolenia powstał w oparciu o dwa niezależne protokoły treningu medycznego do wykrywania przez psy COVID-19. Protokoły zostały opracowane przez polską grupę badawczą pod przewodnictwem prof. Michała Dzięcioła z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz francuską grupę badawczo-naukową prof. Dominique Grandjean z Wyższej Szkoły Weterynarii w Alfort (Francja).

 

ZOBACZ: Pies cudem przeżył wypadek. Przejechał w zderzaku około 40 km

 

gov.pl

 

"Ten innowacyjny projekt poszerzy zakres wykorzystania psów służbowych KAS, a tym samym przyczyni się do walki z COVID-19" - podkreśliła rzeczniczka KAS. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie