Zrzucał psa ze schodów. 16-latek stanie przed sądem

Polska
Zrzucał psa ze schodów. 16-latek stanie przed sądem
Facebook/EKOSTRAŻ
Nastolatek z Wrocławia stanie przed sądem rodzinnym za znęcanie się nad swoim psem

Nastolatek z Wrocławia stanie przed sądem rodzinnym za znęcanie się nad swoim psem. Policja udowodniła mu to przestępstwo po analizie nagrań z monitoringu. 16-latkowi grozi nadzór kuratora lub nawet pobyt w ośrodku wychowawczym.

Młodsza asp. Aleksandra Pieprzycka z wrocławskiej policji poinformowała w piątek, że funkcjonariusze, analizując zapisy z kamer monitoringu jednej z klatek schodowych, natknęli się na drastyczne sceny z udziałem zwierzęcia.

 

- Widać na nim, jak młody mężczyzna kopie, szarpie, a także zrzuca ze schodów psa, który ma ewidentne problemy z chodzeniem. Kamery zarejestrowały znęcanie się nad zwierzęciem, co zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zagrożone karą nawet 3 lat pozbawienia wolności - powiedziała policjantka.

 

Wyjaśniła, że monitoring został zabezpieczony w związku z inną sprawą prowadzoną przez funkcjonariuszy na osiedlu Grabiszynek we Wrocławiu. Policjanci ustalili, że osobą odpowiedzialną za ten czyn prawdopodobnie nie jest dorosły, a zaledwie 16-latek, mieszkający w bloku, w którym dochodziło do tych sytuacji.

 

ZOBACZ: Bezdomni skatowali psa. Sąd wydał wyrok

 

Tłumaczył, że zwierzę nie wykonywało jego poleceń

 

- Zarówno młody wrocławianin, jak też jego opiekunowie, byli bardzo zaskoczeni, kiedy do drzwi ich mieszkania zapukali policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii. Podczas czynności przeprowadzanych z funkcjonariuszami 16-latek przyznał, że faktycznie krzywdził psa tłumacząc, że tracił nad sobą panowanie, ponieważ zwierzę nie wykonywało jego poleceń. Prawdopodobnie było to jednak spowodowane wiekiem oraz chorobami układu ruchu, na które od pewnego czasu cierpiał czworonóg - powiedziała policjantka.

 

Dodała, że poszkodowanym zwierzakiem zajęła się Ekostraż, która zapewniła mu profesjonalną opiekę weterynaryjną. Według wstępnej diagnozy pies będzie wymagał długotrwałego leczenia, ale jest szansa, że teraz poczuje się lepiej.

‼️16-latek katował psa. Czy można być sparaliżowanym z bólu i strachu ? Jak długo był bity i zrzucany ze schodów ?...

Opublikowany przez EKOSTRAŻ Czwartek, 4 marca 2021

 

Policjantka wyjaśniła, że nastolatkiem zajmie się sąd rodzinny, który podejmie decyzję, jakie środki wychowawcze będą najodpowiedniejsze dla 16-latka. Może to być m.in. nadzór ze strony kuratora, a nawet umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym.

 

-Policjanci przypominają, że każdy, kto jest świadkiem popełnienia przestępstwa, a znęcanie się nad zwierzęciem właśnie nim jest, powinien poinformować o tym fakcie odpowiednie służby. To nic nie kosztuje, a może pomóc niewinnej istocie - podkreśliła policjantka.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie