Kontrowersyjne życzenia na Dzień Kobiet od salezjanów. Ksiądz przeprosił

Polska
Kontrowersyjne życzenia na Dzień Kobiet od salezjanów. Ksiądz przeprosił
Parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych
Salezjanie złożyli kobietom życzenia z okazji ich święta

Kościół Rektoralny Salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Krakowie złożył kobietom życzenia z okazji ich święta. Znalazł się w nich jednak kontrowersyjny fragment o równouprawnieniu i godności. Ksiądz odpowiedzialny za stworzenie życzeń przeprosił za "niestosowne sformułowania".

Życzenia z okazji przypadającego 8 marca Dnia Kobiet pojawiły się w ogłoszeniach duszpasterskich w niedzielę. Salezjanie zachęcali wiernych do modlitwy o to, by kobiety nie ulegały "zwodniczym hasłom nawołującym do równouprawnienia i wolności kosztem ich godności".

 

"Kwiatki to nie są"

 

"Jutro Dzień Kobiet. Niech nasze życzenia i modlitwy w ich intencji będą wyrazem uznania za ich miłość, mądrość i pracowitość. Módlmy się także, aby kobiety zawsze były sobą i nie ulegały zwodniczym hasłom nawołującym do równouprawnienia i wolności kosztem ich godności" - czytamy w ogłoszeniu.

 

ZOBACZ: Ilu Polaków chodzi do kościoła?

 

Zdjęcie kartki z ogłoszeniami pojawiło się m.in. na facebookowym profilu "Inteligentny Zakątek Polityczny". "Drogie Panie, salezjanie składają Wam życzenia z okazji 8 marca. Kwiatki to to nie są..." - napisał autor wpisu.

 

 

Treść ogłoszenia nie przypadła do gustu internautom. "Salezjanie i wszystko jasne. Kobiety powinny być sobą i zlizywać śmietanę z kolan księży" - napisała jedna z komentujących. "Nie wiedziałam, że równouprawnienie uwłacza mojej godności. Wręcz przeciwnie, jego brak uwłacza i cofa do epoki lodowcowej" - dodała inna. 

 

"Wartości niepodlegające dyskusji"

 

Jak się okazało, autorem niefortunnych życzeń był ks. Jacek Ryłko. Na stronie parafii pojawiło się oświadczenie w tej sprawie, w którym przeproszono wszystkich, którzy "poczuli się urażeni". 

 

ZOBACZ: "Nie możemy liczyć na młodych". Parafia z Złotoryi wyciąga wnioski po zbiórce pieniędzy

 

"W nawiązaniu do treści ogłoszeń duszpasterskich z III niedzieli Wielkiego Postu w Kościele Rektoralnym Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Krakowie oświadczam, że równouprawnienie, wolność i godność kobiet są wartościami niepodlegającymi dyskusji, pielęgnowanymi w duszpasterstwie w różnych aspektach i wielokrotnie podkreślanymi" - czytamy.

 

 

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się urażeni niestosownymi sformułowaniami, użytymi przez mnie w treści ogłoszeń. Użyte określenia były sformułowane w sposób niefortunny, jednak nie miały intencji obrazić kogokolwiek. Dołożę wszelkich starań, aby w przyszłości taka sytuacja się nie powtórzyła" - napisał ksiądz.

 

ZOBACZ: Dominikanie chcą poznać ciemne karty historii i naprawić krzywdy

 

"Wszystkim Paniom życzę Bożego błogosławieństwa i wszelkich potrzebnych łask oraz powierzam je w modlitwie codziennej" - dodał.

 

Zmieniono również treść samych ogłoszeń. "Jutro Dzień Kobiet. Niech nasze życzenia i modlitwy w ich intencji będą wyrazem uznania za ich miłość, mądrość i pracowitość" - brzmi nowa forma życzeń.

dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie