Sondaż: Solidarna Polska i Porozumienie bez szans na samodzielne wejście do Sejmu

Polska
Sondaż: Solidarna Polska i Porozumienie bez szans na samodzielne wejście do Sejmu
Polsat News
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Gdyby Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin opuścili Zjednoczoną Prawicę i zdecydowali się na samodzielny start w wyborach, ich partie nie dostałyby się do Sejmu. Poparcie dla Solidarnej Polski i Porozumienia to w sumie niecałe dwa procent - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

Liderem sondaży wciąż pozostaje Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie). Koalicja rządząca może liczyć na blisko 40-proc. poparcie (39,86 proc.). 

 

ZOBACZ: Premier zareagował na materiał "Raportu". Odwiedził pracownię naprawy rękawiczek w Warszawie

 

Drugie miejsce w sondażu z poparciem na poziomie 20,32 proc. zajmuje Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). Na podium znalazła się także Polska 2050 Szymona Hołowni (17,32 proc.). Lewica (SLD, Wiosna, Razem) może liczyć na blisko 10 proc. głosów (9,79 proc.), a Konfederacja na prawie 7 proc. (6,95 proc.). PSL z wynikiem 4,8 proc. nie weszłoby do Sejmu. 

 

Solidarna Polska i Porozumienie poza Sejmem

 

Drugi wariant badania zakłada samodzielny start trzech partii tworzących dziś Zjednoczoną Prawicę. 

 

Również w tym przypadku PiS może liczyć na zwycięstwo. Gdyby partia Jarosława Kaczyńskiego wystartowała samodzielnie, poparłoby ją 38,07 proc. wyborców. 

 

Zarówno Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry jak i Porozumienie Jarosława Gowina nie mają szans na przekroczenie 5-proc. progu wyborczego. Chęć oddania głosu na Solidarną Polskę zadeklarowało 1,04 proc. ankietowanych, a na Porozumienie - 0,8 proc. 

 

Poparcia dla pozostałych partii praktycznie nie ulega zmianie w porównaniu do wariantu zakładającego wspólny start PiS, SP i Porozumienia. 

 

Badanie zrealizowano przez Instytut Badań Pollster w dniach 03-04 marca 2021 roku na próbie 1033 dorosłych Polaków.

jo/sgo/ polsatnews.pl, se.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie