Premier zareagował na materiał "Raportu". Odwiedził pracownię naprawy rękawiczek w Warszawie

Polska
Premier zareagował na materiał "Raportu". Odwiedził pracownię naprawy rękawiczek w Warszawie
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził zakład naprawy rękawiczek przy ul. Śniadeckich 18

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził zakład naprawy rękawiczek przy ul. Śniadeckich 18 w stolicy. Szef rządu spotkał się z panią Anną, jedną z bohaterek reportażu programu "Raport" o ginących zawodach w czasie pandemii. Morawiecki rozmawiał m.in o problemach z jakimi w ostatnim czasie borykają się rzemieślnicy.

Premier przyznał, że widział reportaż "Raportu". - Moi współpracownicy zainspirowali mnie do tego, żeby przyjść na spotkanie z panią Anną i porozmawiać o tym, jakie są problemy malutkich zakładów rzemieślniczych, które nadal są w wielu miastach całej Polski - powiedział Polsat News.

 

Jak przypomniał, "to małe rodzinne firmy z tradycjami, które w dzisiejszym czasie trafiają na różne bariery funkcjonowania - powiedział Mateusz Morawiecki. 

 

"Nie mam komu przekazywać zawodu"

 

Anna Giedroyć, właścicielka zakładu przy ul. Śniadeckich w Warszawie, potwierdziła, że po emisji programu "Raport" skontaktowali się z nią urzędnicy z kancelarii premiera.

 

- Zapytali, czy zgodzę się na krótką rozmowę na temat problemów z jakimi się borykamy. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, a premier Morawiecki zadawał sporo pytań na temat mojej pracy, historii zakładu oraz problemów z jakimi się zmagam - opisała.

 

ZOBACZ: Producenci podnoszą ceny. Najszybciej od 17 lat

 

Jak dodała Anna Giedroyć, szef rządu dopytywał też, czy udało się skorzystać z pomocy. 

 

- Nie ma komu przekazywać zawodu, szkoły branżowe zostały zlikwidowane, a utrzymanie czeladników jest niemożliwe. To wszystko ma się już ku końcowi. Mówiłam głównie o sobie, ale zawsze z tyłu głowy mam innych rzemieślników  - stwierdziła pani Anna. 

 

WIDEO: Mateusz Morawiecki odwiedził rodzinną firmę z Warszawy

  

 

Premier nie zdecydował się jednak na zakup rękawiczek. - Bardziej zdecydowałbym się na naprawę moich, ponieważ bardzo je lubię - przyznał Morawiecki.

 

Ginące zawody - materiał "Raportu"

 

W programie "Raport" poruszono temat rzemieślników pracujących w rodzinnych zakładach. Reporterka Magdalena Gębicka odwiedziła m.in warsztat introligatorski, pracownię rękawiczek czy zakład naprawy lamp. Rzemieślnicy z roku na rok coraz bardziej obawiają się o swoją przyszłość, a pandemia sprawiła, że wielu z nich znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. 

 

ZOBACZ: "Raport": ginące zawody w pandemii

 

- Myślę, że wszyscy maja gdzieś z tyłu głowy, że trzeba jakoś przetrwać. W tej pierwszej fali pandemii, przetrwałam dzięki tej tarczy kryzysowej. To pomogło, więc można było się odizolować. Faktycznie, rynek jakby się skurczył. Ludzie mniej wychodzą, mniej myślą o takich rzeczach jak rękawiczki - mówiła w "Raporcie" Anna Giedroyć.

dsk/wka/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie