Koronawirus we Włoszech. Sytuacja pogarsza się w prawie całym kraju

Świat
Koronawirus we Włoszech. Sytuacja pogarsza się w prawie całym kraju
fot. PAP/EPA/MAX CAVALLARI
Rośnie liczba chorych na COVID-19 w szpitalach, w tym także na intensywnej terapii

Prawie całe Włochy mogą znaleźć się w czerwonej strefie surowych restrykcji, jeśli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszać - ostrzegł w środę doradca władz regionu Lombardia do spraw pandemii Guido Bertolaso. Wiele regionów przyznaje, że sytuacja jest coraz poważniejsza.

O znacznym pogorszeniu się sytuacji epidemicznej informują m.in. władze Piemontu i Emilii-Romanii. Bertolaso, który jest byłym szefem Obrony Cywilnej, powiedział: "całe Włochy z wyjątkiem Sardynii zbliżają się długimi krokami ku czerwonej strefie. Lombardia po tym, co przeszła w minionych miesiącach, jest bardziej narażona niż inne regiony, ale ja nie martwię się o nią bardziej niż o inne".

 

ZOBACZ: Epidemiolog zrezygnował z badań nad COVID-19. Był zastraszany

 

W Brescii w Lombardii zanotowano bardzo wysoką liczbę nowych zakażeń: 1325. Ponad 1000 przypadków wykrytych zostało w Mediolanie.

 

Na Sardynii, która jako jedyny region została ogłoszona białą strefą minimalnego ryzyka zakażeń, od poniedziałku wszystkie przybywające tam osoby będą poddawane błyskawicznemu testowi na obecność koronawirusa" - zapowiedział szef miejscowych władz Christian Solinas.

Ponad 20 tys. nowych zakażeń 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że zarejestrowano 347 następnych zgonów na COVID-19 i 20884 następnych zakażeń koronawirusem. Dzień wcześniej wykryto około 17 tys. nowych infekcji. Bilans zmarłych w ciągu roku wzrósł do 98635.

 

W ciągu doby wykonano 358 tys. testów na obecność koronawirusa. Liczba wykrytych dotąd przypadków zakażeń zbliża się do 3 mln; wyleczonych jest około 2,4 mln osób.

 

ZOBACZ: Poziom sodu a zgon i niewydolność oddechowa. Są zależności u chorych na COVID-19

 

Obecnie zakażonych jest 437 tys. Rośnie liczba chorych na Covid-19 w szpitalach, w tym także na intensywnej terapii. Zaszczepiono dotychczas około 4,6 mln osób, w tym blisko 1,5 mln dwiema dawkami.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie