Radom: nie ma wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. "Na SOR wciąż przywożone są kolejne osoby"

Polska
Radom: nie ma wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. "Na SOR wciąż przywożone są kolejne osoby"
zdjęcie ilustracyjne/ Polsat News
Radomski Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana to jedyne miejsce w ponad dwustutysięcznym Radomiu, gdzie leczeni są chorzy na COVID-19

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym - jedynej placówce w Radomiu leczącej chorych na COVID-19 - nie ma już wolnych miejsc dla dorosłych pacjentów - poinformował we wtorek odpowiedzialny za ochronę zdrowia w mieście wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

"Potwierdzają się nasze obawy, które zgłaszaliśmy, gdy w lutym wojewoda mazowiecki decydował o wprowadzeniu systemu hybrydowego i zmniejszeniu liczby miejsc covidowych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Tochtermana" – stwierdził wiceprezydent Radomia.

 

ZOBACZ: PO chce, aby rząd przedstawił Krajowy Plan Odbudowy po pandemii COVID-19

 

Dodał, że do 22 lutego, kiedy RSS był szpitalem wyłącznie covidowym, posiadał 230 miejsc dla osób z koronawirusem. Obecnie ma ich tylko 137. "Wszystkie łóżka dla dorosłych pacjentów chorych na COVID-19 są już zajęte" – przekazał Zawodnik.

 

Według wiceprezydenta na szpitalny oddział ratunkowy w RSS wciąż przywożeni są wymagający hospitalizacji pacjenci z całego miasta, jak i w ze szpitali spoza Radomia. "Niestety, z powodu braku łóżek, musimy ich odsyłać do innych szpitali" – stwierdził Zawodnik.

 

Lecznice są przepełnione

Radomski Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana to jedyne miejsce w ponad dwustutysięcznym Radomiu, gdzie leczeni są chorzy na COVID-19. Najbliżej Radomia miejsca covidowe posiadają szpitale w odległych o 40 km Kozienicach i Przysusze. Tamtejsze lecznice są już także przepełnione.

 

ZOBACZ: Warszawa. Rusza szpital modułowy. Trafią tam najciężej chorzy na Covid-19

 

Zgodnie z decyzją wojewody, od 22 lutego RSS pracuje w trybie hybrydowym. Dla pacjentów COVID-19 przeznaczone są łóżka na oddziale neurologicznym, udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii, obserwacyjno-zakaźnym, chirurgii ogólnej, dziecięcym, urologicznym i chirurgii naczyniowej.

Powstanie szpital tymczasowy?

Pozostałe oddziały szpitala, tj. interna, kardiologia, dermatologia czy oddział ortopedyczno-urazowy, zobowiązane są do realizacji świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów bez zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Także szpitalny oddział ratunkowy został podzielony na część dla pacjentów bez koronawirusa i dla chorych na COVID-19.

 

ZOBACZ: Covid-19 zniszczył płuca 40-latka. Konieczny będzie przeszczep

 

Nadal trwają przygotowanie do utworzenia w Radomiu szpitala tymczasowego, za co odpowiedzialny jest Totalizator Sportowy. Zgodnie z zapowiedziami szpital ma ruszyć do 8 marca. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie