Kiedy koniec pandemii? Prof. Katarzyna Życińska odpowiada

Polska
Kiedy koniec pandemii? Prof. Katarzyna Życińska odpowiada
Polsat News
Prof. Katarzyna Życińska

To jest bardzo trudne pytanie i nie ma na nie łatwej odpowiedzi - powiedziała w Polsat News prof. Katarzyna Życińska, pytana o to, kiedy możemy się spodziewać końca pandemii. - Koniec pandemii będzie bliższy wówczas, gdy co najmniej 60-70 proc. naszego społeczeństwa zostanie zaszczepione - wyjaśniła szefowa Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii stołecznego szpitala MSWiA.

- Musimy pamiętać, że nie żyjemy w hermetycznym otoczeniu. Na pandemię mają wpływ również inne czynniki, w tym chociażby przebieg pandemii w innych krajach europejskich oraz na świecie - powiedziała.

 

- To WHO zdecyduje o ogłoszeniu końca pandemii - przypomniała. 
 
"Seniorzy muszą zostać zaszczepieni  pierwszej kolejności"
 
Prof. Życińska odniosła się również do słów głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, który stwierdził w poniedziałek, że należy przerwać szczepienia nauczycieli, co pozwoli przyspieszyć szczepienia seniorów.
 
 
- Istotne jest żebyśmy w jak najkrótszym czasie wyszczepili newralgiczną grupę społeczną, którą są seniorzy. Jest to podstawa naszego działania. Seniorzy powinni zostać zaszczepieni jak najszybciej, w jak największej liczbie - stwierdziła.
 
- Przy układaniu harmonogramu szczepień nie powinniśmy jednak brać pod uwagę tylko kryterium wieku, czy zawodu, ale również musimy zwrócić uwagę, że część pacjentów choruje na liczne choroby przewlekle. Nie są to tylko seniorzy. Powinniśmy uwzględnić wszystkie te czynniki - dodała.

 

"Polscy naukowcy mogą pomóc"

 

Prof. Życińska została również zapytana przez prowadzącego program Bogdana Rymanowskiego, czy Polska może być współproducentem szczepionek?

 

W poniedziałek prezes włoskiego oddziału firmy AstraZeneca Lorenzo Wittum zadeklarował, że koncern jest gotów odstąpić licencję na produkcję szczepionki przeciwko koronawirusowi, by mogła zostać przyspieszona". Dodał, że działania w tym kierunku już są prowadzone.

 

ZOBACZ: Szybsza produkcja szczepionek? AstraZeneca "gotowa odstąpić licencję"

 

- Biorąc pod uwagę zdolności naszych naukowców i ich wiedzę, wierzę, że mogą włożyć bardzo cenny wkład w opracowanie różnych nowoczesnych szczepionek oraz leków, które będą służyły do walki z koronawirusem oraz innymi wirusami, które być może będą nam zagrażały w przyszłości - stwierdziła.

 

Jak dodała muszą mieć jednak stworzone "odpowiednie, jak najlepsze, warunki do pracy".

 

Zamykać czy otwierać szkoły?

 

Profesor skomentowała również decyzje o zamykaniu szkół. Według niej jest to w obecnej sytuacji konieczne. 

 

- Sam fakt otwierania, czy zamykania szkół, jest decyzją trudną i musi to być wyważona decyzja. To nie jest zero-jedynkowa sytuacja - powiedziała.

 

- Jeżeli wskaźniki epidemiczne szybując bardzo wysoko, to niestety te zaostrzenia, takie jak lockdown, czy ograniczenia w edukacji, muszą się pojawiać. Jeśli uda nam się zapanować nad pandemią, będziemy mogli znieść naukę online i wrócić do nauczania stacjonarnego - dodała. 

 

ZOBACZ: Lockdown woj. warmińsko-mazurskiego. Najmłodsi wracają do nauki zdalnej

 

- Od ponad tygodnia obserwujemy wzrastająca liczbę zgonów z powodu zakażenia koronawirusem. Ma to związek z rosnącą liczbą zakażeń i niestety możemy mówić o kolejnej fali pandemii - dodała. 

 

- Cały czas żeglujemy po wzburzonym morzu. One się czasami trochę uspokaja, po czym ponownie następuje kolejna fala, która przynosi nam taki efekt, jak widzimy obecnie - przekazała.

 

WIDEO: Prof. Katarzyna Życińska w programie "Gość Wydarzeń"

  

 

Grypa a koronawirus

 

Jednocześnie prof. Życińska przyznała, że w kształtowaniu liczby zgonów udział mają inne wirusy, m.in. wirus grypy.

 

- Wiosna, kiedy nasilenie tych wirusów jest duże, może przynieść nam kolejnej wysokie wskaźniki śmiertelności wynikające z faktu, że mogą nakładać się na siebie te dwa mechanizmy zakaźne - wyjaśniła.

 

Podkreśliła jednak, że wirus grypy, różni się od zakażenia koronawirusem. 

 

ZOBACZ: Lockdown w dwóch kolejnych województwach? Minister wyjaśnia

 

- Jest to groźny wirus. W szpitalu MSWiA już od roku pracujemy z pacjentami zakażonymi koronawirusem i przebieg zakażenia w większości przypadków jest odrębny. Nie ma takiego charakteru, jaki obserwujemy u pacjentów zakażonych wirusem grypy - powiedziała. 

 

- Nie chciałabym nie doceniać wirusa grypy, jednak koronawirus jest wirusem nieprzewidywalnym, nie do końca poznanym, zaskakującym nas lekarzy, dlatego musimy odczuwać przed nim duży respekt - dodała.

 

Obowiązek maseczek

 

Na koniec profesor odniosła się do sprawy maseczek i wprowadzonych przez rząd przepisów dotyczących obowiązku ich noszenia.

 

- Maski chronią i są bardzo istotne w zabezpieczaniu nas przed transmisją wirusa - powiedziała. 

 

- Pod warunkiem, że mamy do czynienia z maską czystą, która jest świeża, którą często zmieniamy - dodała. Według niej "maseczki tracą swoją skuteczność, gdy są używane zbyt długo, przez wiele godzin, czy nawet dni". 

 

ZOBACZ: Pierwszy dzień bez przyłbic i kominów. Nie wszyscy znają przepisy

 

- Pamiętajmy, że te maseczki musimy nosić w określonych warunkach, w określonej przestrzeni. Nosimy je w zamkniętych przestrzeniach. Wówczas ta maska jest nieodzowna - stwierdziła. 

 

- Natomiast jeżeli chodzi o przestrzeń otwartą - szlaki górskie, czy lasy, wtedy rzeczywiście możemy z tej maski nie korzystać. Ale maska jest podstawowym środkiem ochronnym. Chroni nas, ale również osoby, które z którymi się kontaktujemy - dodała.  

 

Wzrost zakażeń w Polsce
 
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 4 786 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarły kolejne 24 osoby chore na Covid-19. Od początku pandemii zakażenie wykryto u 1 711 772 pacjentów, z czego 43 793 zmarło.
 
Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że dynamika wzrostu wynosi obecnie ok. 25 proc. W poniedziałek tydzień temu poinformowało o prawie 3,9 tys. nowych przypadkach i śmierci 17 pacjentów.
 
Wcześniejsze odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć TUTAJ.
dk/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie