Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 1 marca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 1 marca
PAP/Leszek Szymański

Mamy 4 786 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Zmarły kolejne 24 osoby chore na Covid-19. Od początku pandemii zakażenie wykryto u 1 711 772 pacjentów, z czego 43 793 zmarło.

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (1051), pomorskiego (643), śląskiego (373), dolnośląskiego (352), kujawsko-pomorskiego (336), podkarpackiego (335), małopolskiego (282), wielkopolskiego (202), warmińsko-mazurskiego (197), łódzkiego (186), świętokrzyskiego (180), zachodniopomorskiego (139), lubuskiego (117), podlaskiego (104), lubelskiego (97), opolskiego (84). 108 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 18 osób.

 

W Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski zwracał uwagę, że dynamika wzrostu wynosi obecnie ok. 25 proc. W poniedziałek tydzień temu poinformowało o prawie 3,9 tys. nowych przypadkach i śmierci 17 pacjentów.

ZOBACZ: Minister zdrowia podał liczbę nowych przypadków koronawirusa

 

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 26,7 tys. testów na koronawirusa.

Prawie 15 tys. osób w szpitalach

 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 14 929 osób. Pod respiratorami jest 1509 pacjentów – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

 

Tydzień temu, 22 lutego, resort informował, że hospitalizowanych jest 12 868 pacjentów, a ze wsparcia respiratorem korzysta 1336 chorych.

 

Resort poinformował w poniedziałek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 26 254 łóżka i 2589 respiratorów.

 

Na kwarantannie przebywa 171 656 osób.

 

MZ przekazało też, że wyzdrowiało dotąd 1 430 861 zakażonych. 

 

Nauka zdalna w warmińsko-mazurskiem

 

W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

Zgodnie z nią do 14 marca w całym kraju wydłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych. Uczniowie ci nadal będą uczyć się zdalnie. Do 14 marca zawieszone jest też nadal stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.

 

Również nauka młodszych uczniów pozostaje bez zmian, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Tam od 1 marca do 14 marca zawieszona zostaje nauka stacjonarna w klasach I-III szkół podstawowych. Na Warmii i Mazurach, ze względu na sytuację epidemiczną w regionie, uczniowie z młodszych klas na dwa tygodnie wracają do nauki zdalnej.

 

W pozostałych województwach uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, nadal będą uczyć się w tym trybie.

 

W całym kraju w przedszkolach i placówkach wychowania przedszkolnego zajęcia, tak jak dotąd, będą obywały się stacjonarnie.

Nowe przepisy od soboty

W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią. Wprowadza ono m.in. regionalne obostrzenia na Warmii i Mazurach i obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką. Obostrzenia obowiązują od soboty.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim. Jakie zasady obowiązują od dzisiaj?

 

Jedną z istotniejszych zmian jest ustanowienie województwa warmińsko-mazurskiego obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W przypadku tego województwa wprowadzono dodatkowe obostrzenia związane m.in. z ograniczeniami w zakresie prowadzenia usług hotelarskich, działalności kulturalnej m.in. kin i teatrów i funkcjonowania galerii handlowych.

 

Rozporządzenie znosi możliwość zakrywania ust i nosa za pomocą innych środków ochrony niż maseczki. Od soboty nie będzie można stosować w tym celu szalików, kominów, chust i bandan. Przyłbice będą mogły być używane jedynie dodatkowo, oprócz maseczki.

 

Regulacja wprowadza też ograniczenia dotyczące przekraczania granicy lądowej z Republiką Czeską i z Republiką Słowacką. Osoba przekraczająca tę granicę będzie obowiązana do posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy.

pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie